Nakon ovih optužbi na Google se svalio talas kritika zbog povreda privatnosti pa je na kraju taj dodatak uklonjen s Chroma.
Radi se o dodatku ''Chrome Hotword'' koji se smatra odgovornim za uvođenje popularne funkcije "OK, Google". Iako je riječ o korisnoj opciji, koja omogućuje korisnicima da pretražuju uz pomoć glasa kad koriste Google kao zadati pretraživač, ona je omogućila prisluškivanje svakog razgovora koji korisnici vode ispred računara ili pored mobilnog telefona.
Na ovaj problem prvi put je ukazao osnivač "Pirate Partyja" Rik Falkvinge koji kaže da je Google tajno instalirao crnu kutiju u open-source pretraživaču Chrom što znači da on ima kod, koji korisnici ne mogu da vide.
Šta tačno ta ''crna kutija'' radi nije poznato, ali Falkvinge tvrdi da je Google prisluškivao razgovore korisnika Chroma putem te ''crne kutije''.
Crna kutija omogućava opciju koja aktivira pretraživač kada kažete ''Ok Google'', ali ipak kod je omogućio mikrofonu da snima razgovore i kad mu nije dopušteno.
''Vaš računar je bio potajno konfigurisan, kako bi se snimalo ono što se govori u vašoj sobi i dostavljalo jednoj privatnoj kompaniji bez vašeg pristanka'', kaže Falkvinge.
Na ove optužbe odgovorio je i Google koji se branio tvrdnjama da je usluga ''OK Google'' stvar izbora korisnika.
Međutim, nakon brojnih pritužbi o virusu koji automatski instalira Google Hotword modul bez opt-out konfiguracije, Debian je isključio proširenje u svojoj distribuciji Chromea.
Google nije negirao instaliranje koda crne kutije u Chrome. "Naš primarni fokus je pripremiti kod za Google Chrome. Ako ga treća strana, poput Debiana distribuira, to je njihova odgovornost", tvrde.
rtcg.me