Savjeti stručnjaka naglašavaju da bi kremu za sunčanje trebalo da mažemo i češće nego što mislimo.
Sjedite uz prozor u kancelariji: Klima rashlađuje prostoriju, a vi radite i čežnjivo gledate kroz prozor, pa brojite dane do godišnjeg odmora. Sjedjenje uz prozor i nije tako bezazleno kako mislite. Prema dermatologinji Rebeki Bakst, opasni sunčevi zraci mogu da ostave tragove na koži čak i kroz staklo. Kako ističe u magazinu Self, postoje dva tipa zraka - UVA i UVB. Ovi drugi su odgovorni za preplanuli ten i opekotine od sunca ako ne pazimo. Najjači su od 10 do 16 sati danju, i mnogo manje štetne zimi. Ali, oni ne mogu da prođu kroz staklo. UVA zraci su, pak, druga priča. Oni su odgovorni za izmjene DNK na koži, prerano starenje i - opasni melanom. Najgore je to što mogu da prođu kroz obično staklo.
Oblačno je, ne treba mi krema za sunčanje: Iako je lakše boraviti na otvorenom dok ima malo oblaka, sunce je i dalje jednako opasno. Zato morate da se mažete kao i po najsunčanijem danu, jer opasni zraci lako prolaze kroz oblake, kao i kroz staklo.
U avionu: Maleni prozorčić u avionu takođe predstavlja opasnost, jer ste na toj visini bliže suncu. Doze štetnih zraka su manje, jer je staklo u avionu maleno, ali su jače. Ako želite da uživate u pogledu iz aviona, a direktno ste na suncu, nanesite kremu za sunčanje.
Vožnja u automobilu: Dakle, opet se radi o staklu. Dok putujete na more i nervirate se zbog saobraćaja, nekoliko sati ste izloženi štetnim zracima, a da o tome ni ne razmišljate. Klima vam olakšava put, ali zraci čine svoje i ako ste izloženi suncu, možete da izgorite kao da ste se sunčali na plaži. Pravilo o mazanju kremom za vrijeme vožnje automobilom posebno bi trebalo da primjenjuju oni koji svakodnevno mnogo vremena provode u automobilu.
Koliko često treba nanositi kremu: Čak i ako svako malo odlučite da se rashladite kupanjem, kremu treba da nanosite često, jer se ispira. Dodatni problem stvaraju razne aktivnosti u vodi. Dok stojite do koljena u moru i igrate loptom, zraci sunca postaju jači, jer se reflektuju od površine vode. Zato se jako dobro namažite, a ako se češće kupate - kremu za sunčanje nanosite svakih sat, umjesto svaka dva sata. Dok se kupate ne nosite šešir ili kapu? U tom slučaju malo kreme za sunčanje trebate da nanesete i na razdjeljak, jer će koža na glavi lako pocrvenjeti i izgorjeti. Takođe, obratite pažnju kod kupovine kreme za sunčanje. Stručnjaci naglašavaju kako krema za sunčanje sa SPF 50 štiti oko 98% od UVB zraka, dok, na primjer, SPF 15 blokira samo 93% tih istih zraka.
Izvor: T portal
Foto: foodfitnesslifelove.com