Kako navode u saopštenju, oni, kao grupa građana, već duži period prate rad Regulatorne agencije za energetiku, a 25. maja su se obratili generalnom direktoru direkotorata za energetiku Miodragu Čanoviću, sa zahtjevom za slobodan pristup informacijama, sa ciljem ostvarivanja uvida u Izvještaj o sprovedenoj javnoj raspravi povodom Nacrta zakona o energetici. Odgovora, kako navode, do danas nema.
“Ministarstvo ekonomije je sprovelo javnu raspravu o Nacrtu Zakon o energetici od 4. avgusta do 15. septembru 2014. godine na kojoj smo kao grupa građana učestvovali i dostavili svoje predloge za unapređenje ovog teksta. Nemamo informaciju da li su naši predlozi prihvaćeni, kao ni informaciju o mnogobrojnim predlozima drugih učesnka rasprave”, navode Uljarević, Muk i Đurović.
Podsjećaju na član 7 Uredbe o načinu i postupku sprovođenja javne rasprave u procesu pripreme zakona, u kojoj se navodi da „nakon završetka javne rasprave, ministarstvo sačinjava izvještaj o sprovedenoj javnoj raspravi.“ Navode, takođe, odredbe koje preciziraju da Izvještaj o sprovedenoj javnoj raspravi naročito treba da sadrži detaljne podatke o: mjestu i vremenu održavanja javne rasprave; ovlašćenim predstavnicima ministarstva koji su učestvovali u javnoj raspravi; broju i strukturi učesnika javne rasprave; predlozima koji su prihvaćeni i razloge prihvatanja; predlozima koji nisu prihvaćeni i razloge neprihvatanja.
“Ministarstvo ekonomije je takođe bilo u obavezi da u roku od sedam dana od dana završetka javne rasprave, objavi izvještaj o sprovedenoj javnoj raspravi na svojoj web stranici. Treba podsjetiti da i sam rad na ovom važnom propisu protiče bez učešća predstavnika nevladinih organizacija u radnoj grupi koja radi na ovom propisu što je suprotno Uredbi o načinu i postupku ostvarivanja saradnje organa državne uprave i nevladinih organizacija. Time su nevladine organizacije koje rade u interesu zaštite potrošača ostale uskraćene da daju direktan doprinos i utiču na sadržaj propisa od samog početka”, konstatuju Uljarević, Muk i Đurović.
Oni tvrde da ovakvo ponašanje Ministratsva samo odslikava koliko Vlada zaista vodi računa o stavovima građana i NVO i njihovom mjestu u razvoju društva i podsjećaju da je predlog Zakona o energetici morao već da bude dostavljen Skupštini Crne Gore, prema programu rada Vlade za 2015 godinu.
(RTCG)