U susret narednoj, izražava nadu da će je završiti u vlastitom zdanju, renoviranom nekadašnjem Domu vojske koji bi trebalo da postane dom, pored ostalog, i MCCG.
- Na taj način uspješno ćemo zaokružiti prvih deset godina, potrebnih da svaki simfonijski orkestar dostigne nivo koji nedvosmisleno govori o uspjehu. Samo, nadam se i većoj podršci društva da bi mogli da riješimo probleme - koji svi znamo da postoje - da bi se i dalje razvijali - istakao je Mirković.
Na posljednjem koncertu na sceni Crnogorskog narodnog pozorišta, u prvom dijelu je nastupio mladio ruski violinista Ivan Počekin. Gost je bio solista u Koncert za violinu i orkestar u e-molu Feliksa Mendelsona, za koji ističe da je dio klasičnog repertoara cijenjenih violinista.- Publika je reagovala veoma interesantno, veoma lijepo. Za Mendelsona je potrebno da kvalitet izvođenja bude visok, jer ovaj koncert je romantičan i istovremeno veoma zahtjevan, pa traži dobru koncentraciju i tehniku na violini - kazao je Počekin za Portal Analitika.
On je dodao kako je već više puta izvodio isto djelo, pa je u razgovoru sa dirigentom CSO, maestrom Grigorijem Kraskom, došlo do dogovora da ga interpretira i pred publikom u Podgorici.
- Naravno da smo razgovarali i o tome da se ponovo sastanemo i koncertiramo. Naravno, to ne moraju da budu isključivo djela za violinu, jer sviram i violu. Takođe, postoji ideja da nastupim pred ovom publikom i sa bratom Mihailom Počekinom, koji je ovdje takođe nastupio prije tri i po godine - najavio je ruski violinista.
Za drugi dio večeri, koji je pripao odličnom izvođenju Simfonije broj 5 Dmitrija Šostakoviča, na sceni smo vidjeli CSO u proširenom sastavu, sa gostujućim muzičarima iz okruženja. Čak sedamdeset izvođača ispunilo je scenu CNP-a što je rezultiralo izuzetnim zvukom u kome je publika mogla da uživa.- Za izvođenje ove Šostakovičeve simfonije trerbao bi nam orkestar sa još dvadeset muzičara, pa je ovaj koncert i način na koji je izveden veliki korak naprijed za našu scenu i za simfonijski ansambl. Ali, za sve što smo postigli ove i prethodnih sezona, najveću zaslugu ima maestro Grigorij Krasko. On brine o orkestru kao da je rođen u Crnoj Gori - smatra Mirković.
On je podsjetio da su dva koncerta Šostakoviča, za violinu i čelo koje su izvedeni ranije ove sezone, bili priprema za ovu "delikatrnu i zahtjevnu simfoniju".
- Sa Šostakovičem smo otvorili nova vrata, osvoji još jedan stepenik ka uspjehu – dodao je on.
Podsjećamo, CSO će sezonu u potpunosti završiti nastupom na otvaranju ovogodišnjeg 7. KotorArta, koje je najavljeno za 24. jun, a zatim će njegovi članovi otići na, kako je ranije istakao Mirković, "zaista zaslužen odmor".
K.J.
Foto: MCCG/Duško Miljanić