Njih dvije su juče ukratko predstavile svoja ostvarenja - "Titove naočare" i "Okean" - koji su dio takmičarskog segmenta 6. Underhill Festa, za koje bi se podjednako moglo reći da su istovremeno dokumentaristički i lični pogled na nešto što su proživjele.
- Prvi put u životu bila sam više mjeseci pored nekoga ko odlazi. Zato je naslov filma "Okean" paradigma tog stanja: sam si sa nekim, a u stvari ste nigdje - kazala je Drakulić i dodala da je jednomjesečno snimanje provela polovinu na putovanju brodom, a drugu polovinu uglavnom na ostrvu.
Šiling je, pak, željela da svoja saznanja o dugogodišnjoj prijateljici jugoslovenskog porijekla, Adrijani Altaras pretoči u dokumentarac još prije 15 godina.
- Tada sam tek počinjala da se bavim, pa sam smatrala da to neći moći na najbolji način da uradim. U međuvremenu, Adrijana je napisala knjigu o životu svojih roditelja koja je doživjela uspjeh u Njemačkoj, i tek sada se poklopilo da možemo da napravimo dokumentarnu priču - istakla je ona.
Nakon sinoćnjeg prikazivanja u bašti kafea "Soul II Soul", "Titove naočare" sjutra će otvoriti Dane njemačkog filma u Crnoj Gori projekcijom u multipleksu Cineplexx u Delta sitiju od 18 časova.
Večerašnji program otvoriće "Okean" Tamare Drakulić, takođe u bašti podgoričkog kafea, od 21 čast, dok će u terminu od 22.15 biti prikazana "Teorija svega" Nemanje Lakića. Posljednji naslov za večeras je "Povratak u Homs" Talala Derkija koji će od imati projekciju od 22.30 časova.
Drakulić u "Okeanu" kreće kargo brodom na putovanje ka Havajima sa svojim bliskim prijateljem Matom. Tamo želi da prospe pepeo svog prijatelja Tonija u Tihi okean. Osim režije Drakulić potpisuje montažu uz Nikolu Dragovića i Milana Jakonića, dok su producenti beogradske kuće Cinnamon Production i Monkey Production.
"Teorija svega" studenta Nemanje Lakića predstavlja zanimljivu seriju odgovora njegovih sagovornika iz raznih kajeva svijeta da definišu smisao života koristeći samo jednu riječ. On je takođe montažer i producent ovog kratkog filma.
Sniman tri godine u Homsu, u Siriji, "Povratak u Homs" Talala Derkija prati dvojicu nesvakidašnjih mladića od njihovih snova o slobodi i odbrane pacifizma do trenutka kada su prisiljeni na drugačije odluke. Ovo je priča o gradu o kojem je svijet mnogo čuo, ali mu se nikada nije približio. Producenti filma su Orva Nijrabija i Hans Robert, a montažerka En Fabjani.
Pretposljednji dan 6. Undrehill Festa počeće filmom "Beskraj" Relje Erakovića i Dragana Markovića u 21 sat u bašti "Soul II Soula", koji će biti i gosti večeri, koji će govoriti upravo o svom ostarenju u kome su predstavili život i rad izuzetnog i neobičnog čovjeka i humaniste, pilota Slavka Ilića.
Dokumentarac Igora Bezinovića "Veruda – film o Bojanu" biće prikazan od 21.45 časova, a u terminu od 22.30 biće prikazano ostvarenje Faride Pače "Moje ime je So"
Bezinović u svom filmu govori o 24-godišnjem Bojanu koji je već četiri i po godine proveo u zatvorima u Turopolju, Sisku, Glini, Remetincu, Puli, Zagrebu i Rijeci, a preostalih 20 u pulskom kvartu Veruda. Producenti su Leon Rizmaul, Robert Tomić Zuber i Vedran Bilić, dok je montažu uradila Hrvoslava Brkušić.
Ferida Pača u filmu "Moje ime je So" predstavlja Sanabai koji godinama dovodi svoju porodicu u slanu pustinju u Gudžaratu u Indiji, gdje beru "najbjelju so", držeći se istih brižljivih, ručnih tehnika kao i generacije prije njih. Producent filma je Luc Konerman, a montažu potpisuje Katarina Fidler.
Foto: Underhill Fest / Davor Ševaljević