„Kralj Petar Karađorđević i patrijarh Gavrilo Dožić su je sačuvali, ovdje su je donijeli i povjerili su je Mitropoliji Crnogorsko primorskoj, manastiru Ostrogu, odnosno Cetinjskom manastiru. Ja se nadam da će i naše vlasti, što skorije to bolje za njih da je odhapse, jer ona je uhapšena i oteta. Prvi put u njenoj istoriji, a njena je istorija vrlo stara, i vezana za Apostola Luku, učenika Hristovog, koji je napisao jevanđelje po Luki. Čak je i turski sultan ustupio i Časni krst, i Ruku Svetog Jovana Krstitelja i Ikonu Filersmosku 1523. godine Jovanovcima. On je imao poštovanja, i dao im da je čuvaju u crkvi. Ona je za crkve naslikana, za molitve, a nije naslikana za muzeje“, kazao je Mitropolit Amfilohije, Mitropolit Crnogorsko – primorski naglasio je da je više puta traženo da se ikona vrati Mitropoliji, ali da to do sada nije urađeno.
Ona je samo privremeno, kako piše u jednom aktu koji mi imamo, od tadašnje vjerske komisije, data na konzervaciju muzeju, kazao je Amfilohije.
Ta je ikona, koja se danas čuva i Narodnom muzeju na Cetinju, svetinja božija, ona pripada vaseljenskoj crkvi, čuvana je kroz vjekove uvijek u hramovima, od Antiohije, do Carigrada, do manastira na Rodosu, do crkve Svetog Jovana Krstitelja.
-Svaka čast, daćemo im jednu finu kopiju da je čuvaju u muzeju. Za njih će biti blagoslov i za Cetinje i za Crnu Goru. Jer dok se ta ikona ne vrati u hram Božiji nema blagoslova.
Neka oproste gospoda, ali sa Bogom se ne smije ratovati. Svi koji su sa Bogom ratovali zna se kako su završili. Naša gospoda ne smiju sa Bogom i sa Svetim Petrom ratovati. Sve što govorim ja govorim u ime Svetog Petra, jer znam da bi on mnogo strožije, kakakv je bio govorio – poručio je on.
J.Đ.