Takođe, korisnici bankomata su nezadovoljni i ograničavanjem minimalnog iznosa koji može da se podigne
Na primjer, ako klijent NLB Montenegrobanke želi da podigne novac preko bankomata Erste banke moraće da plati pet eura provizije nezavisno od iznosa.
„Dakle, pet eura će platiti podigao deset eura ili deset hiljada eura “, piše Dan.
Kada je u pitanju najniži iznos koji se mora podići on varira od pet do 20 eura.
Minimalan iznos koji se može podići najniži je na bankomatima Hypo Alpe Adria banke i iznosi pet eura, dok je najveći kod Erste banke, čak 20 eura.
Minimalan iznos koji se može podići na bankomatima Crnogorske komercijalne banke (CKB), Hipotekarne i NLB Montenegrobanke je deset eura, tako da ako nekom građaninu koji ima pet eura na računu, a dan pred platu mu baš tih pet eura trebaju, neće moći da ih podigne preko bankomata, navodi Dan.
Osim visoke provizije i ograničavajućeg minimalnog iznosa, na bankomatima se mogu pojaviti i drugi problemi.
Bankarski ombudsman Halil Kalač kazao je da je visina provizije prilikom podizanja novca sa automata povod pritužbi građana na banke.
„Provizija koju banke uzimaju ukoliko korisnik jedne kartice podigne novac sa drugog bankomata je za naš standard previsoka. Najviše prigovora je baš na visinu tih transakcija na bankomatima i na ukupne troškove koje imaju kod kreditnih, odnosno elektronskih kartica. U svim tim pojedinačnim slučajevima slao sam preporuku bankama da spuste troškove i da one budu onakve kakve su kod zemalja u okruženju“, poručio je Kalač.
Prema njegovim riječima, logično je da održavanje kartica treba da bude na nivou kao u zemljama EU, a ne više.
Direktor Centra za zaštitu potrošača (CEZAP) Olga Nikčević kazala je da su problematične odluke stvar politike banaka i da građani mogu samo da se žale, ali ne mogu ništa promijeniti.