Abiznis

Investicioni imidž Crne Gore se urušava

Političari, nekompetentni, neodgovorni ljudi i zla namjera otjerali su u posljednjih deset godina oko 1,5 milijardi eura investicija. Puno nas je koštalo, ali to nije ništa koliko će nas koštati ako ovako nastavimo, kaže suvlasnik "Splendida“ Žarko Radulović odgovarajući na pitanje Pobjede koliko su politička neslaganja koštala ekonomiju.
Investicioni imidž Crne Gore se urušava
Portal AnalitikaIzvor

Najsvježiji primjer je Kraljičina plaže od koje je Royal grupa odustala.

Radulović kaže da do ovoga nije doveo pojedinac, nego cijela organizacija koja je trebalo ovo da sruši, ali kaže da ne zna odakle je koordinirana.

"Nema, međutim, dileme da je ovaj momenat, odnosno odustajanje Royal grupe od Kraljičine plaže možda najopasniji u zadnjih 10 godina. Ova vijest je obišla cijeli poslovni svijet, Blumberg i sve moguće kanale, berze, stručnu, elektronsku i drugu štampu. Za imidž Crne Gore, kada su investicije u pitanju, ništa se gore nije moglo desiti. Posljedice su ogromne. Teško je sada izračunati kolike, jer ko zna kako će se sve ovo odraziti. Sigurno je da u ovom trenutku nikako nije dobro", upozorava Radulović.

Opasno je što je politika počela da tjera investitore.

"Sada je politika počela to da radi. E, to je kraj. To je, jednostavno da kažem, dno dna. Jer mi smo ih birali za nešto drugo, a ne da ruše investicije", kaže suvlasnik „Splendida“.

Ovo sa Kraljičinom plažom su, kaže Radulović, uradili oni koji ni euro u životu svojom kreacijim nijesu zaradili, nijesu radili ni u jednoj firmi, nego bili i ostali na budžetu države ili opštine.

Oni, ističe Radulović, pričaju o investitorima, a u životu nijesu bili u situaciji ni s jednim kompetentno da razgovaraju jer ne znaju.

"Ovo su uradili zarad tuđih interesa. Ovdje se nije štitila Crna Gora, nego tuđi interesi onih koji treba da dođu kasnije i da Kraljičinu plažu uzmu za euro kvadrat. U tome je poenta. I da se razumijemo, centri koji ovo hoće da urade, otvaraju prostor da džabe kupe Kraljičinu plažu. Oni nikom ništa ne otimaju, samo legalno otvaraju prostor da kupe za euro. Nijesu oni krivi, nego mi što dozvoljavamo da im to prolazi-što se ne okrenemo svom interesu", objašnjava Radulović.

On dodaje da su najviše izgubili građani Crne Gore.

"Izgubio je ovaj narod, a pojedinci će da se busaju u prsa da su zaštitili zakone Crne Gore, a nije tačno da su zakoni bili narušeni. Tačno je da prostor Kraljičine plaže nije imao prostorni plan, ali je on bio sastavni dio ugovora. Bilo je tačno precizirano šta treba da se uradi. U tom ugovoru je stajalo da u prve dvije godine mogu da se rade turistički sadržaji, a nakon toga vile za rentiranje. Prvo je morao hotel da se uradi. Investitor je na sve to bio pristao. I spor oko plaže se regulisao", kaže Radulović.

Na pitanje da li zbog ovakvih stvari treba neko da odgovara, Radulović kaže da ih ima što su radili i veće štete, od 90-ih do sada, pa nijesmo tražili odgovornost.

"Neka im ide na obraz, a vidjeće i oni sami što su napravili", ocijenio je suvlasnik „Splendida“.

I ekonomski analitičar dr Vasilije Kostić kaže da zemlje u kojima politički interes dominira nad ekonomskim, cijenu plaćaju razvojem, odnosno zaostajanjem u ekonomskom, a time i u ukupnom društveno-ekonomskom razvoju.

"Cijenu političkih odluka u najvećem snose njeni građani, jer donosioci takvih odluka imaju bitno drugačiji ekonomski status, ne mnogo osjetljiv na ekonomska gibanja", ocijenio je Kostić za Pobjedu.

U ovome, dodaje on, nema ničega čega nema i u drugim zemljama.

"Razlika je u tome što u ekonomsko razvijenim zemljama primarni interes političara jeste unapređenje ekonomskog i socijalnom statusa njenih građana, jer su to kriterijumi za njihov naredni izbor. Ukoliko u tome nemaju rezultata, dakle u unapređivanju ekonomskog položaja građana, onda gube političku utakmicu i bivaju promijenjeni. Stoga su oni primarno zainteresovani da obezbijede ekonomsko-socijalni napredak svojim građanima i sebi naravno, pa i te kako brinu o investitorima i investicijama u njihovu zemlje", objašnjava Kostić.

U zemljama kao što je naša, kaže on, gdje dominira politički nad ekonomskim interesom, dominantan kriterijum izbora nije ekonomski, pa ni briga političara o ekonomskoj dobrobiti građana nije u prvom planu.

"Kako god izgledalo ovo je „racionalno" ponašanje. Zato je i moguće da se investitori bagatelišu na razne načine, ne samo u najnovijem slučaju već i ranije (no mi kratko pamtimo), a tako će biti i u budućnosti dokle god ključni kriterij izbora politike i političara ne bude ekonomski napredak i životni standard građana", smatra Kostić.

Posljedice ovakvih stvari su sa odloženim dejstvom.

Izvor: Pobjeda

Foto: susanj.me

Portal Analitika