“O kvalitetu vršenja tužilačke funkcije svjedoče podaci da je u 2014. godini na nivou osnovnih i viših državnih tužilaštava osuđujućom presudom riješeno 88,5 odsto optuženja, oslobađajućom 7,98, i odbijajućom 3,50 odsto”, saopštio je Vrhovni državni tužilac Ivica Stanković.
U prošloj godini primjenom instituta odloženog gonjenja riješeno je 549 krivičnopravnih slučajeva, a u korist humanitarnih organizacija i oštećenih uplaćeno 203 hiljade eura.
“Sporazumom o priznanju krivice riješeno je 15 krivičnopravnih slučajeva”, kaže se u Izvještaju. Ocjenjuje se da je koncept tužilačke istrage potvrdio opravdanost i efikasnost.
“Tužiliačku istragu nije odlikovala samo efikasnost, već i kvalitet optužnih akata. U postupku sudske kontrole optužnica iz nadležnosti osnovnih i viših državnih tužilaštava,potvrđeno je 96 odsto podignutih optužnica”, navode iz Vrhovnog državnmog tužilaštva (VDT).
Ocjenjuje se da, i pored ovih rezultata, ukupni kapaciteti Državog tužilaštva, naročito u oblasti organizovanog kriminala i korupcije, nijesu dovoljni.
“Neophodno je povećati rezultate u gonjenju najtežih krivičnih djela, u čemu je veoma značajna rukovodeća uloga tužioca,bliska i koordinirana saradnja sa policijom i drugim državnimorganima, naročito u izviđjaju kao polaznoj tačci u daljoj uspješnoj ibeskompromisnoj borbi protiv svih oblika kriminala”, kaže se u zaključcimai preporukama.
Tužilaštvo smatra da je potrebno osnažiti kapacitete tužilaštva i policije u oblasti informatičkog kriminala, obukom i specijalizaciomu tužilačkog kadra, i zauzeti multidisciplinarni pristup u saradnji ovih organa u oblasti trgovine ljudima i proširivati saradnju sa tužilaštvima i institucijama drugih država, naročito u oblasti prekograničnog kriminala.
“Kada je riječ o ratnim zločinima, činjenica je da primjena normi Krivičnog zakonika Crne Gore(odredbi člana 426 – 449), nije zadovoljavajuća, prije svega zbog nedovoljne pripremljenosti da se suočimo sa ovim ozbiljnim i osjetljivimizazovom. Ratnih zločina je bilo, osuđjenih za ratne zločine takođe. Veće rezultate od nas očekuju žrtve, javnost imeđunarodna zajednica”, kaže se u Izvještaju.
Podsjeća se da je u aprilu 2014.godine VDT Crne Gore i Bosne i Hercegovine potpisali Protokol o saradnji u gonjenju učinilaca krivičnih djela ratnih, zločina protiv čovječnosti i genocida.
“Treba očekivati vidljive rezultate primjenom ovog Protokola u predmetima ratnih zločina, a obaveza je Državnog tužţilaštva da postupa u svim slučajevima gdje postoji zakonski osnov, jer ova krivična djela ne zastarijevaju”, navodi se iz VDT-a.
Podsjeća se da akcioni planovi za pregovaračka poglavlja 23 i 24 za Državno tuţilaštvo sadrže konkretne mjere i zadatke u ovoj godini, a naročito u postupku primjene novog Zakona o specijalnom državnom tužilaštvu.
To znači da treba formirati Specijalno državno tužilaštvo (SDT) koje će biti nadležno za krivično gonjenje učinilaca krivičnih djela visoke korupcije, organizovanog kriminala, terorizma i ratnih zločina, izvršiti preuzimanje predmeta, obezbjediti prostorne i tehničke uslove za rad i ojačati kadrovske kapacitete SDT.