„Na žalost, klima koja je u nekoliko prethodnih mjeseci stvorena oko tog projekta dovela je do toga da je otkazivanje Royal grupe i konačno. Nijesmo bili svjesni toga koliki bi ta investicija trebalo da ima značaj za Crnu Goru, ali bojim se da informacije govore o konačnom otkazu projekta“, rekao je Jelušić nakon sjednice Vlade.
On je kazao da zvaničnu potvrdu očekuje „u ova dva dana“.
Jelušić je saopštio da je Ministarstvo održivog razvoja i turizma, u prethodne dvije godine, učinilo sve da se projekat Kraljičina plaža realizuje.
„Dosta je urađeno, ali mislim da je težište problema na nekoj drugoj strani“, kazao je Jelušić.
Royal grupa je, prema još nepotvrđenim informacijama, odustala je od kupovine Kraljičine plaže. Iz Opštine Budva u utorak su kazali da o eventualnom odustajanju Royal grupe još nemaju zvaničnu potvrdu kompanije sa jedne i Vlade sa druge strane, ali ukoliko se ispostavi da su navodi o raskidu ugovora tačni, to će biti velika šteta za njihov grad u materijalnom smislu.
Predstavnici Opštine Budva podsjetili su da je lokalnim budžetom za ovu godinu predviđeno 11 miliona eura prihoda od tog projekta.
Oko ovog projekta ranije su se sukobile vladajuće partije. Dok Demokratska partija socijalista (SDP) smatra da ovaj projekat treba podržati i da oko njega nema sumnjivih poslova, u Socijaldemokratskoj partiji (SDP) navode da bi prodaja Kraljičine plaže bila štetna po državu.
Iz SDP su kazali da neće komentarisati nezvanične izjave o odustajanju Royal grupe od kupovine Kraljičine plaže, već će sačekati informaciju od državnog vrha, dok su iz DPS-a rekli da je to loša poruka svim potencijalnim investitorima.
Jelušić je saopštio da je kumulativni efekat prihoda od turizma u prošloj godini bio oko 785 miliona eura, dok je direktni prihod iznosio 350 miliona, što znači da ta privredna grana generiše oko 25 odsto bruto domaćeg proizvoda.
On je dodao i da stopa rasta prihoda generisanih od turizma u posljednje četiri godine iznosi 3,3 odsto do 3,4 odsto.
Jelušić je kazao da je Vlada danas usvojila Plan za pripremu ljetnje turističke sezone za ovu godinu, za šta je planirano ukupno oko 30 miliona eura.
„Planom je predviđeno da na jednom mjestu budu obuhvaćene sve aktivnosti koje se sprovode sa državnog i nivoa lokalnih samouprava i koje se planiraju prije početka sezone, kako bi se stvorile pretpostavke za njeno uspješno sprovođenje i ostvarivanje pozitivnog rezultata u pogledu finansijskih efekata i poboljšanja imidža turističke destinacije“, rekao je Jelušić.
Planom su, kako je naveo, predstavljene aktivnosti sprovedene u cilju unaprijeđenja putne infrastrukture, boljeg vodosnabdijevanja i snabdijevanja električnom energijom, rješavanja problema čvrstog i tečnog otpada, ubrzanja i pojednostavljenja procedure vezano za prelaz državne granice, podizanja kvaliteta usluga na plažama, suzbijanja sive ekonomije i poboljšanja sigurnosti i bezbjednosti građana.
„Značajan dio, odnosno promotivne i aktivnosti vezane za unaprijeđenje infrastrukturne, su u toku i biće završene u narednih mjesec. Aktivnosti vezane za unaprijeđenje i obogaćivanje ponude biće sprovedene prije i tokom sezone“, kazao je Jelušić.
On je naveo da opštine sprovode brojne promotivne aktivnosti, organizuju manifestacije i događaje i bave se definisanjem nove turističke ponudu u cilju njenog obogaćivanja i kroz realizaciju infrastrukturnih projekata.
Jelušić je dodao da će za unaprijeđenje infrastrukture na nivou primorskih opština, prema informacijama lokalnih samouprava, biti uloženo oko 15 miliona eura.
„U dijelu obezbjeđivanja kvalifikovanog kadra i zapošljavanja domaće radne snage, akcenat je stavljen na edukaciju onih sa biroa rada, kako bi se stekli uslovi da se domaća radna snaga angažuje u što većem stepenu“, rekao je Jelušić.
On je saopštio da je Javno preduzeće Morsko dobro obavilo pripremu kupališta i pratećih sadržaja za sezonu, organizovalo obuku i licenciranje spasilaca na plažama i uredilo i saniralo infrastrukuturu koja je važna za kupališta.
„Tokom sezone će biti praćena higijenska ispravnost vode na svim kupalištima i obavljena priprema plaža za dobijanje Plave zastavice“, kazao je Jelušić.
On je naveo da su Aerodromi Crne Gore, u cilju pripreme za sezonu, nabavili novu opremu za servisiranje usluga putnika i aviona, za šta je potrošeno oko tri miliona eura.
Nacionalni avioprevoznik Montenegro Airlines je, prema riječima Jelušića, uveo novih aviolinije prema državama koje predstavljaju važna emitivna tržišta.
„Počelo je redovno saobraćanje iz Tivta prema Lionu, Sankt Peterburgu i Beču, uz dodatno ugovorene čarter letove. Aviokonekcije koje su se realizovale prošle godine, nastavljene su i ove, uz pojačanu dinamiku“, saopštio je Jelušić.
Direkcija za saobraćaj će, kako je kazao, u narednih mjesec obaviti sanaciju državnih puteva po programu za ovu godinu, u šta će biti uloženo oko 13 miliona eura. On je dodao da će i Nacionalni parkovi realizovati aktivnosti važne za unaprijeđenje turističke ponude.
„Pojednostavljena je procedura prelaska granice, kako bi se obezbijedio efikasniji prelaz tokom ljetnjih mjeseci“, naveo je Jelušić i najavio da će Turistička inspekcija tokom sezone preuzimati mjere na suzbijanju sive ekonomije.
On je saopštio i da će Elektroprivreda (EPCG) u rekonstrukciju trafostanica na primorju i na Cetinju uložiti oko 3,2 miliona eura.
Izvor: MINA