U proteklih pola godine dogodio se niz najtežih krivičnih djela među kojima ubistva Andrije Mrdaka i Armina Muše Osmanagića. Nijedno od pomenutih još nije riješeno i čini se da građani gube povjerenje u rad policije. Stojanović se ne slaže sa takvom konstatacijom.
- Građani imaju pravo da preispituju i prate rad svih državnih organa, pa i policije, jer policija je prije svega servis građana. Ipak, ne bih rekao da građani gube povjerenje u rad policije. Istraživanje koje je za potrebe MUP-a uradila agencija De Facto pokazuje da preko 70 odsto građana ima povjerenje u rad policije, te da tek petina građana smatra da su najizraženiji problemi ubistva i pokušaji ubistva. Građanima je, po istraživanju, važnije rješavanje problema izraženih u njihovoj lokalnoj zajednici, kao što su imovinski delikti i bespravna gradnja - istakao je Stojanović.
Kako je naglasio, na rasvjetljavanju ubistva Mrdaka i Osmanagića intenzivno se radi.
- Načini izvršenja ovih krivičnih djela ukazuju na to da se radi o dobro organizovanim i planiranim ubistvima, koja imaju elemenat inostranosti, što znači da je za njihovo rješavanje potrebno određeno vrijeme. Inspektori kriminalističke policije zaista ulažu sve profesionalne napore, vještine i znanja kako bi, u saradnji sa tužiocima, ove predmete priveli kraju, s tim što dinamika naših aktivnosti u tom pravcu zavisi i od dinamike partnerskih službi iz regiona sa kojima vršimo razmjenu određenih podataka - rekao je Stojanović.
Što se tiče kadrovskih pitanja, dodaje on, u toku je analiza radnih rezultata svih centara i odjeljenja bezbjednosti.
- Shodno tome će biti sagledana i potreba za daljim kadrovskim promjenama. Iskoristiću priliku da još jednom upoznam javnost sa tim da doskorašnji načelnik CB Budva Mijomir Bulatović nije smijenjen sa te pozicije zbog svjedočenja u jednom predmetu, kako se u nekim medijima spekulisalo, već da se radilo o ranije planiranoj kadrovskoj promjeni zbog potrebe za njegovim daljim angažovanjem u okviru Sektora kriminalističke policije - naglasio je Stojanović.
Kada su u pitanju organizovane kriminalne grupe OKG, direktor policije napominje da informacije kojima raspolažu ukazuju na to da su sukobi koje imaju na našoj teritoriji posljedice glavnih kriminalnih aktivnosti izvršenih u inostranstvu.
- Krajem prošle godine slobode su lišena četiri pripadnika jedne grupe zbog osnova sumnje da su počinila krivična djela iznuda i iznuda u pokušaju. Slobode je lišeno i lice koje slovi za vođu jedne OKG koje je sprovedeno na izdržavanje jednogodišnje zatvorske kazne u ZIKS, zbog krivičnog djela ubistvo u pokušaju putem pomaganja. U toku je i finansijska istraga prema jednom od članova kriminalne grupacije koji važi za jednu od ključnih figura u toj organizaciji. Podgorica kao grad s najvećim brojem stanovnika svakako ima i najveću problematiku, dok Bar zbog određenih kriminalnih djelovanja ima svoje specifičnosti. Službenici CB Bar su, preduzimajući intenzivne aktivnosti, uspjeli da u kratkom roku rasvijetle krivično djelo teškog ubistva Zelimira Bokana u Baru. Rješavanjem ovog ubistva procenat rasvijetljenosti ubistava počinjenih u Baru od početka 2015. godine iznosi 100 odsto, odnosno rasvijetljena su sva tri počinjena ova krivična djela. Kada je u pitanju Podgorica, od početka ove godine nije registrovano nijedno ubistvo na teritoriji Glavnog grada - naglasio je Stojanović.
Komentari (0)
Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.