Društvo

RADULOVIĆ: Vjerske zajednice nemaju pravo da šire mržnju

Matica crnogorska nedavno je raspisala novi konkurs za esej, dok nagrađene radove sa prošlogodišnjeg čitamo u časopisu „Matica“. Ove godine tema je „Crna Gora – sekularna država izložena klerikalizaciji“. Predsjednik Matice crnogorske Dragan Radulović za Pobjedu govori o motivima te instutucije da obrazovanim mladim ljudima pruži priliku da artikulišu stavove o fenomenu klerikalizacije sekularne države Crne Gore.
RADULOVIĆ: Vjerske zajednice nemaju pravo da šire mržnju
Portal AnalitikaIzvor

„Više je razloga zbog kojih smo prošle godine počeli ovaj poduhvat. Prvi je radoznalost. Smatram da su mladi, obrazovani ljudi u Crnoj Gori i te kako zainteresovani za budućnost i napredak političke zajednice u kojoj žive i da samim tim razmišljaju o fenomenima koji naše društvo čine dinamičnijim, ili ga usporavaju u njegovom razvoju“, rekao je Radulović.

On je naglasio da je ovo prilika da saznamo na koji način razumijevaju društvene i političke probleme u svojoj domovini Crnoj Gori, a posebno na koji način smatraju da njihovo znanje može biti od koristi u rješavanju problema kojima se, podstaknuti konkursom, bave.

Odgovarajući na pitanje šta je klerikalizam danas Radulović je kazao da kao i ranije što je bio, suprotnost klerikalnom.

„Ili, da budem precizniji: u savremenim društvima osnovna pretpostavka demokratije i individualne autonomije. Demokratije nema ako u njoj svako ne uživa slobodu savjesti, što znači pravo da vjeruje... ili da to ne čini. Savremena država je u obavezi da ta prava štiti, a ne da ih ugrožava tako što će nekome davati prednost. Vjerske zajednice naravno imaju pravo učešća u javnom diskursu društva, ali nemaju pravo da šire mržnju, isključivost i da pozivaju na linč svojih neistomišljenika. Klerikalizacija je poguban proces fundamentalističke indoktrinacije kojim se društvu nameće jedan model egzistencije koji je krajnje konzervativan, da iskoristim blagu riječ. U Crnoj Gori je odavno taj proces primijetan i on se mora imati na umu“, smatra on.

Radulović je naglasio da je nakon kraha socijalizma na ovim prostorima nestalo je bilo kakve ideologije kao ozbiljnije političke priče o iole koherentnom sistemu vrijednosti.

„Nažalost, priču naše političke elite o EU ne prati istovremeno i zalaganje za evropske vrijednosti, odnosno njihovu odlučnu primjenu. U našem društvu odavno dominiraju krupni kapital i protofeudalna regresija, koji nagrizaju i same temeljne pretpostavke ustavno proklamovane liberalne demokratije. Kada su se tako postavile stvari, sasvim postaje razumljivo da se feudalac sa dužim političkim iskustvom bolje snašao u tranzicionoj igri nadmudrivanja. Zemlja u vlasništvu, značajni spomenici crnogorske kulture pod upravljanjem nepoznatih lica, kase i računi oslobođeni bilo kakvog nadzora, fantomske donacije iz inostranstva, otvorena politička djelatnost usmjerena protiv vitalnih in teresa građana i njihove ravnopravnosti... Države u državi, sistemi u sistemu, zaštićeni po mnogim osnovama, većinsko-manjinskim...“, rekao je on.

Radulović dodaje „i malo im je, nego se pripremaju za ulazak u škole“.

„Najzad, a zašto i ne bi kada su u politiku odavno ušli na velika vrata. Svi zajedno, izgovarajući se u javnosti jedni na druge: ako mogu oni, možemo i mi... Možete, možete, ali ne biste mogli da vam jedan visoki funkcioner vladajuće partije ne kaže sljedeće: „država u crkvi nalazi oslonac i podršku“. I to kaza prije svega desetak dana, pitajući sve nas, tom tvrdnjom, da mu odgovorimo u kojem vijeku živimo: 13. ili 14.? Država Crna Gora oslonac i podršku može pronaći jedino u svojim građanima, u institucijama sistema i u poštovanju zakona na kojima počivaju i institucije i cjelokupni život društva“, naveo je on.

Prema njegovim riječima, vjerski velikodostojnici, kao i političari, ne uspijevaju se izdići iznad svojih partikularizama, tako da je za njih život u Crnoj Gori „živjeti pored“ i nekako trpjeti ljudsku različitost, a ne živjeti sa drugim, uz puno uvažavanje njegove različitosti.

„Većina je obavezna da vodi računa o manjini, a manjina mora da vodi računa o opštim interesima. Sasvim je svejedno o kakvoj manjini i većini govorimo“, kazao je Radulović.

 
 
 
Portal Analitika

Komentari (5)

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
A Analitičar
15.03.2015. 16:59

Gledajući društveno-politička kretanja (čitaj "grupisanja") dolazimo do porazne činjenice: U CG se ljudi grupišu na nacionalno-vjersku osnovu! Podśetio bih sve one koji su zaboravili i uputio one koji ne znaju: U bivšu državu SFRJ statistika je KONSTANTNO bilježila nacionalna grupisanja (Srbi su se selili u Srbiju, Muslimani u Bosnu, Hrvati u Hrvatsku, Makedonci i Slovenci bili su đe jesu). Jedino su i ONDA i DANAS Crnogorci bili GRAĐANI, nijesu se jatili u Crnu Goru, no su se širili po cijeloj bivšoj. Kako se to završilo - znamo. Danas u CG SVI se homogenizuju, samo Crnogorci iztrajavaju na "bratstvu-jedinstvu", samo se oni ISTINSKI zalažu za građansku državu. Ako ovako potraje, čeka nas sudbina SFRJ. Problem je što je naše "građanstvo" iskreno i zasnovano je na nemanju STRAHA od drugčijega. Svi drugi zaziru jedni od drugijeh, a naša nezainteresovanst za nas same odbija sve one koji bi se založili za građansku Crnu Goru. Ako nam srbska Crkva čini što čini, čemu se mogu nadat manjine?

11
0
A Anonimno-1951509422
15.03.2015. 16:15

Zašto niste prenijeli u cjelini brilijantan intervju Radulovića iz Pobjede.Ovo što je preneseno ni izbliza ne odslikava ono što je tamo rečeno.Duži su vam intervjui u "Razotkrivanju" nego izvod iz onako jakog intervjua.U principu Analitika i Antena M kao jedina Crnogorska glasila trebale bi u ovome pomoći Matici Crnogorskoj i dati medijski suport i pokrivanje.Ne zbog Radulovića, njemu su njegove knjige donijele dosta publiciteta,već zbog ovog konkursa za mlade,za ove intelektualno usnule generacije. Doduše ne zna se čije su finansije nategnutije,Analitike,Antene M ili Matice.Sve što je crnogorsko u kulturi i medijima je na ivici bankrota.

6
0
N Nintal
15.03.2015. 12:00

Koji je to političar rekao da država u crkvi nalazi oslonac i podršku ? Retrogradno, neprihvatljivo i opasno u današnjim okolnostima u Crnoj Gori.

4
1
R Raduloviću-tražili ste-tamo...
15.03.2015. 11:59

..oni-pa eto užitka-na žalost-o trošku demosa-senca cratis! Znate-u onom našem "omraženom-fašističkom komunizmu"-dok su "vjerske vođe i vođice"bile pod jarmom-"prema svecu i tropar"-nije im pugalo pod samarima! Na žalost-danas puga narodu i nikome više! Svi ostali se snaode-i mijenjaju stolice -vjere-popove zarad guzica-u pomanjkanju obraza! Tu treba tražiti lijeka gospodine Raduloviću! Lijep pozdrav sa pjene najljepšeg zaliva i mora a svijetu iz ubavog Prčanja!!!

0
8
T Trn
15.03.2015. 09:23

Ovo Radulović govori gluvima!

5
1