Njime je osiguranici crnogorskog FZO omogućeno da sa ovjerenim receptom od izabranog doktora i ovjerenom zdravstvenom knjižicom podignu lijekove u 108 privatnih apoteka u Crnoj Gori.
- Veliki broj građana je zadovoljan, ali s obzirom na to da se ovakav projekat prvi put realizuje u Crnoj Gori i da je novina i za građane i za privatne apoteke, kao i za Fond, problemi i nejasnoće su očekivane. Najviše ih je bilo u Podgorici, dok u ostalim gradovima, prema informacijama koje smo dobili od načelnika filijala, većih problema nije bilo. Najveći broj primjedbi osiguranika tiče se njihovih očekivanja: ljekar je propisao na receptu brendirani naziv lijeka.
On je precizirao da su pacijenti u apotekama "Montefarma" do sada dobijali lijek koji je prošao na tenderu, koji su tzv. zamjene.
- Sada pacijent traži konkretan lijek koji mu je doktor propisao, jer su očekivali da će im ulaskom privatnih apoteka u sistem biti omogućeno podizanje baš tog brenda sa recepta. Privatni apotekari im daju tzv. zamjenu, u skladu sa ugovorom koji je potpisan, ali osiguranici odbijaju i žale se jer smatraju da su uskraćeni za svoje pravo - naveo je Hrapović.
Direktor FZO ističe kako pacijenti "nisu uskraćeni za pravo i dobijaju lijek koji je adekvatan propisanom".
- Mi smo i objasnili na konferenciji za novinare da će osiguranici moći da podižu ljekove na isti način kao u "Montefarmu", i da se na ovaj način povećava dostupnost ljekova našim osiguranicima. Jedini izuzetak kod izdavanja ljekova u privatnim u odnosu na apoteke "Montefarma", je taj što se u privatnim apotekama ne mogu podići "insulin", "somatropin", ljekovi koji sadrže droge, psihotropne supstance i infozioni rastvori.
Hrapović je priznao da su se jutros suočili sa tehničkim problemima kada sistem izvjesno vrijeme nije bio u funkciji, ali smatra da je to "u mjeri koja je očekivana u fazi implementacije i integracije novih sistema i novih sistemskih okruženja".
- Sistem je odgovorio svim planiranim zahtjevima i, osim kratkog prekida oko 8 časova, koji su nastali usljed nesnalaženja i neadekvatnog rukovanja od strane farmaceuta, pa samim tim i dodatnog opterećenja, možemo konstatovati da je tehnička pouzdanost sistema na visokom nivou.
U ime Fonda za zdravstveno osiguranje, on je najavio strogu kontrolu realizacije projekta, što podrazumijeva svakodnevne izvještaje o eventualnim problemima, koje će, dodaje, odmah rješavati.
- Imajući u vidu da je ovo prvi dan realizacije potpuno novog projekta, apelujemo na građane da imaju strpljenja. Slična situacija dešavala se i u početnim fazama realizacije nekih prethodnih projekata, poput izabranog doktora. Očekujemo da se u narednim danima realizacija recepata odvija ustaljenom dinamikom i bez problema - zaključio je Hrapović.
Komentari (1)
hehehe Kakvi tipicni ICT-ovci i njihove razmazene prakse rada, dobro je da uopste postoji informacioni sistem ovog Fonda, zadriglog u sve osim u dobrobit i zdravlje pacijenata. Zar se svaki ovakav korak ne testira bar iz dva puta (uzorci po desetak apoteka, koje bi trebale da nisu iz Pdg i tak redom), pa se onda pripremi mnogo pravilniji prvi dan od igranja sa zivcima gradjana. Ali, od kada SDP-ovce interesuju gradjani osim da finansiraju njihove bahatosti... I ako se poziva ovaj direktor na negativnsti iz uvodjenja izabranog ljekara- odnosno dezurnog birokratu u bijeloj kotuli, onda su se lekcije iz toga trebale nauciti, a ne opet ponavljati. Jedno radno mjesto za godinu dana je potroseno u danasnjem amaterisanju sa ozbijnim stvarima.