U Srbiji je 27,4 odsto građana platilo mito, a 29,9 odsto je reklo da im je traženo da daju mito. Rezultati istraživanja pokazuju da su Turska i Hrvatska najbolje u region- u Turskoj je 13,3 odsto građana reklo da im je traženo mito, a 8,8 odsto je dalo, dok je u Hrvatskoj 9,8 bilo “pod pritiskom” korupcije, a platilo je 9,2 odsto.
U Makedoniji je 25,6 odsto građana reklo da im je traženo mito, a dalo ga je 21,5 odsto ispitanika. U Albaniji je od 45,3 odsto traženo, a mito je platilo 38,9 odsto, dok je u Bugarskoj od 39,4 odsto traženo mito, a 29,3 odsto ispitanika je platilo. Rezultati u Bosni i Hercegovini pokazali su da je od 22,9 odsto traženo mito, a 15,9 odsto je platilo. Na Kosovu je od 23,4 odsto ispitanika traženo mito, a 20,4 odsto je platilo,
Član CLDS i profesor Pravnog fakulteta univerziteta u Beogradu Boris Begović ocijenio je da je zajedničko svim državama regiona administrativna korupcija.
“Administrativna korupcija je masovni fenomen u zemljama jugoistočne Evrope, pa čak i zemljama u kojima je nizak nivo korupcije”, rekao je Begović.
Činjenica da su političari uključeni u korupciju govori o razgranatosti državne intervencije u regionu, rekao je on i ukazao na fenomen Bugarske.
“Bugarska je primjer da članstvo u Evropskoj uniji (EU) samo po sebi ne doprinosi smanjenju korupcije, a ta zemlja čak i nazaduje, jer Evropska komisija više nema mehanizama kojima je uslovljava”, objasnio je Begović.
(akter.co.rs)