Abiznis

BINGULAC: Investitori zainteresovani za srpske hotele u Crnoj Gori

Investitori su zainteresovani za ulaganja u objekte čiji su vlasnici ili suvlasnici iz Srbije, naročito u hotelske kapacitete na atraktivnim lokacijama na crnogorskom primorju, saopštio je srpski ambasador u Crnoj Gori Zoran Bingulac za beogradski list Danas.
BINGULAC: Investitori zainteresovani za srpske hotele u Crnoj Gori
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Prema njegovim riječima, investitori su posebno zainteresovani za hotele Park, Šumadija i Beograd u Budvi i Bečićima.

“Posebno interesovanje vlada za ulaganja u hotelske kapacitete na atraktivnim lokacijama na primorju, koji su u vlasništvu ili suvlasništvu srbijanskih državnih institucija i privatnih preduzeća. Neki od tih objekata, poput EPS tursa, su u procesu su privatizacije u Srbiji”, kazao je Bingulac za Danas.

On je dodao da su pojedina preduzeća, poput Instituta “Simo Milošević”, u kojima manjinski udio u vlasništvu ima Srbija, predmet privatizacije u Crnoj Gori.

Bingulac je naveo da su za ta ulaganja zainteresovani i investitori iz trećih zemalja, zbog čega se u narednom periodu može očekivati početak gradnje novih hotela, rekonstrukcija postojećih objekata ili njihova prodaja, saglasno interesima poslovnih subjekata iz Srbije.

On je podsjetio da srpske investicije u Crnoj Gori premašuju 300 miliona eura, kao i da su najveći investitori M:tel, Delta i Trade Unique.

Bingulac smatra da su dobri bilateralni odnosi dvije države doprinijeli promjeni trenda pada i stagnacije u spoljnoj trgovini.

On je naveo da je Srbija tradicionalno jedan od najznačajnijih spoljnotrgovinskih partnera Crne Gore, koja trećinu ukupne razmjene i uvoza realizuje sa Srbijom.

“Kad je riječ o strukturi uvoza, dominantno mjesto zauzimaju prehrambeno-poljoprivredni proizvodi i pića srpskih proizvođača. Posebno ohrabruju procjene da se očekuje nastavak trenda rasta spoljnotrgovinske razmjene”, saopštio je Bingulac.

On je dodao da građani Srbije dominantno učestvuju u turističkoj potrošnji u Crnoj Gori, s obzirom na to da čine 33 odsto ukupnog broja turista koji je posjete i da je više od 30 hiljada vikendica u vlasništvu srpskih državljana.

“Zajednička je ocjena da na međunarodnom turističkom tržištu treba promovisati objedinjenu i komplementarnu turističku ponudu, odnosno banjski, planinski, vjerski i primorski turizam. U tom smislu festival EXIT, koji se od prošle godine održava i u Budvi, predstavlja pozitivan primjer”, naveo je Bingulac.

On je kazao da je u Crnoj Gori registrovano više od 1,5 hiljada kompanija i firmi čiji su osnivači preduzeća i građani Srbije, što je još jedan od argumenata koji ukazuju na ekonomsku povezanost dvije države. Privredna saradnja dvije zemlje se, uz podršku Ambasade u Podgorici i privrednih komora, realizuje i preko Srpsko-crnogorskog poslovnog kluba, koji okuplja više od 100 preduzeća.

“U narednom periodu mogu se očekivati poslovne odluke javnih i privatnih preduzeća iz Srbije, koje se odnose na njihove hotele na crnogorskom primorju”, rekao je Bingulac.

Podsjetio je da su obje države učinile sve kako bi se stvorile pretpostavke za uspostavljanje direktnog platnog prometa između Srbije i Crne Gore, kao i da su sada na potezu poslovne banke.

On smatra da je uspostavljanje direktnog platnog prometa veoma važno i zbog toga što se sada za bankarske usluge nepotrebno izdvajaju značajna sredstva, koja se slivaju prije svega u kase stranih banaka.

“Procjenjuje se da banke, na ime provizija, godišnje zarade oko deset miliona eura”, rekao je Bingulac.

Portal Analitika