Društvo

Mirini sapuni za uživanje i lijek

Njen proizvod – sapun od maslinovog ulja je 2010. prema izboru Evropske komisije uvršten među 36 najinventivnijih. Četiri godine zaredom je u Briselu, na Evropskoj nedjelji preduzetništva, prezentovala svoja dostignuća u radu. Na VII Sajmu suvenira u Bečićima, sapun “Olivmonta” kako se zove firma ove preduzimljive Baranke, izabran je za jedan od pet sertifikovanih suvenira Crne Gore.
Mirini sapuni za uživanje i lijek
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Na sedmom spratu kule u kojoj su prostorije “Business Start Up Centra” u Baru nalazi se mala fabrika sapuna Mire Babić - “Olivmont”. Dobro poznata svima koji obilaze barske (i ne samo barske) manifestacije, iako ekonomista po struci, Mira već godinama ručno proizvodi sapun od maslinovog ulja i aromatičnih bilja crnogorskog primorja. Nema Maslinijade ili Etno-bazara, a da oko njenog štanda ne bude puno radoznalaca, naročito žena.   

nije-sir-vec-sapun

Za ulazak u priču “kriva” je Mirina radoznalost.

“Udala sam se u Zupce, najljepše i najpitomije selo barske opštine, za koga kažu da ‘možeš mladiku naopačke zasadit’, opet će da rodi’, i strašno me interesovalo kako su stare žene prije više od 300 godina pravile sapune od maslinovog ulja, kuvajući ono što su zvale murga. Pitala sam pokojnu svekrvu Anđu, pa starije žene, ali sam se odlučila za drugačiji, hladni metod pravljenja sapuna. Prve ’mušterije’ su bili članovi porodice i prijatelji, i nakon njihovih reakcija, upustila sam se ozbiljno u taj posao“, veli Mira.

vole-ljudi-ovakbva-pakovanj

Konkurisala je 2009. za grant “Business Start Up Centra”, dobila povoljni kredit, uslove za korišćenje prostorija i mogućnost da obiđe zemlje okruženja i uporedi kvalitet svog i tamošnjeg sapuna.

Danas je čitava porodica uključena u biznis.

Za proizvodnju koristi maslinovo ulje od barske žutice, prije svega iz svog maslinjaka u kome su stabla preko 200 godina starosti, a kada prifali, otkupljuje od seljana. Najviše proizvodi kastilj – maslinov sapun, sa velikim procentom vitamina E, koji je bez mirisa, a potom slijedi široka paleta sapuna u koji ubacuje eterična ulja naših biljaka: lavande, ruzmarina, pelina, citrusa, mente, majčine dušice... Posljednjih godinu dana, u ponudi su eterična ulja, za masiranje i opuštanje. Traže ih najviše Rusi, ali i turisti. Barani se češće opredjeljuju za proizvode na bazi masline. Prodaje ih najčešće u suvenirnicama, mada ima i apoteka koji su ih uvrstile u asortiman.

sve-eko-supstance

“Od početka rada na sapunu do gotovog proizvoda trebaju četiri nedjelje. Režemo ga, stavljamo u kalupe, sušimo i porodično pakujemo. Sapune nudim zavisno od razloga zbog čega mi se neko obratio. Kad su kožne bolesti u pitanju, postoje određeni sapuni za određene bolesti, a za svakodnevno održavanje zavisi od tipova kože. Naravno, ja nisam čudotvorac, niti su moji sapuni čudotvorni, pa da sve prođe od jednog ili dva kupanja. Nije ni bolest odjednom nastala, pa neće odjednom proći. U posljednje vrijeme veliki broj ljudi kupuje sapune u luksuznijem pakovanju, za poklon”, potencira sagovornica Portala Analitika, i dodaje da je najveću pomoć dobila od Zagrepčanina Stribora Markovića, doktora farmacije i farmakologa, koji sprovodi alternativna liječenja eteričnim uljima, a “cijeni naročito crnogorski pelin, poznat u svijetu”.

Nakon što je 2010. Mirin posao pravljenja sapuna od maslinovog ulja prema izboru Evropske komisije uvršten među 36 najinventivnijih, četiri godine zaredom je u Briselu, na Evropskoj nedjelji preduzetništva, prezentovala svoja dostignuća u radu. Na VII Sajmu suvenira u Bečićima, sapun “Olivmonta” se našao među pet sertifikovanih suvenira Crne Gore.

sa-djecom-iz-vrtica

A da svoja znanja ne obavija velom tajne, niti drži za sebe, pokazuje i primjer iz novembra prošle godine. Tada su djeca iz sutomorskog vrtića “Mala sirena” bila na predavanju kod Mire Babić koja im je objasnila kako se prave sapuni od prirodnih sirovina na starinski način, u sklopu projekta “Baš je fina životna sredina”.

“Malo je zemalja koje su tako izdašne prirodom kao naša. Nebrojeno blago stoji svuda oko nas, zapušteno i zaboravljeno, i uz dosta truda sva se uložena energija i zadovoljstvo vrate, višestruko. Ali za to treba napustiti kancelariju, kafiće i kladionice, i početi disati punim plućima. Sve ostalo lakše ide”, zaključuje Babić. 

 

Ž. MILOVIĆ

Portal Analitika