Društvo

VUČINIĆ: Nikada seoske crkve nijesu bile u vlasništvu CPC, a kamo li SPC

Komisija za izlaganje za katastarsku opštinu Štitari nije grubim propustom crkvu Svetoga Luke upisala na jedinicu lokalne samouprave, kako u tužbi navodi cetinjska filijala beogradske patrijaršije. Očito da je rješenje zasnovala na dokazima koji ne idu u prilog beogradskoj patrijaršiji, i koji se ne mogu pobiti. Inače, nikada seoske crkve nijesu bile u vlasništvu ni Crnogorske, a kamo li Srpske crkve, kazao je u izjavi Portal Analitika, potpredsjednik savjeta Mitropolije CPC Stevo Vučnić.
VUČINIĆ: Nikada seoske crkve nijesu bile u vlasništvu CPC, a kamo li SPC
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Podsjetimo, prema pisanju Dana, Uprava za nekretnine je rješenjem Komisije za izlaganje na javni uvid podataka o nepokretnostima za KO Štitari prepisala imovinu Mitropolije crnogorsko-primorske (MCP) hram Svetog Luke i pravoslavno groblje na Prijestonicu Cetinje. Crkva i groblje, koji su od izgradnje bili u vlasništvu Mitropolije i koji pripadaju Cetinjskom manastiru, u postupku izlaganja na javni uvid podataka o nepokretnostima postali su vlasništvo Prijestonice, iako je Srpska pravoslavna crkva bila viševjekovni držalac ove imovine.

Vučinić za Portal Analitika ističe da su donedavno, sve crkve bile u vlasništvu sela, bratstava ili plemena, a manastiri plemena.

- U poratnom vremenu ta imovina je Zakonom prevedena u državnu, dakle, u vlasništvo lokalanih samouprava. Tek od 1996. godine je počeo nezakoniti upis na beogradsku patrijaršiju. Takva politika je bila rezultat izopačenog načina tumačenja prava i pravde koju je inaugurisala državana administracija, rukovođena velikosrpskom ideologijom, i u neredovnim političkim okolnostima koje su beogradski popovi zloupotrebljavali. Osioni i drčni, zloupotrebljavajući pontifikalnu harizmu, razbojnički su otimali seosku i narodnu imovinu - navodi Vučinić.

On, dalje, upozorava da to nije jedini primjer nezakonitih intervencija pomenute Mitropolije crnogorsko-primorske.

- Nažalost, ovo nije jedini primjer svetosavskog tumačenje Zakona i prava. Duže od pola godine, ta ista crkva, nezakonitim građevinskim intervencijama, naveliko vrši promjenu fizionomije objekata manastira Ostrog i okolnog ambijenta. Nadležni inspektor je podnio dvije krivične prijave. Jednu 9. septembra a drugu 15. decembra prošle godine, o kojima se Tužilaštvo još nije, rekli bismo, nit će se očitovati. Zapanjeni smo tolikom količinom bijesa koju beogradski popovi izlivaju na našu kulutrnu baštinu, ali i neodgovornim odnosom Tužilaštva koje odbija da se umiješa i zaštiti kulturnu baštinu. Takva politika, i srpske crkve i Tužilaštva, uperena je protiv svih naših interesa. Na meti joj je nacionalni identitet, materijalizovan kroz sakralnu kulturnu baštinu. Odavno je ona predmet zanimanja i intervencija na njoj ovih razbojnika koji jevanđeljem, molitvenikom i krstom nasrću na nas i sve naše. Preostaje nam samo, da po ko zna koji put, pozovemo državnog tužioca da se umiješa i zaštiti državne i nacionalne interese u Ostrogu - zaključio je Vučinić

A.P.

Portal Analitika