Abiznis

VLADA: Opštinski službenici nemotivisani sa nedovoljno znanja

Vlada Crne Gore u svojoj Analizi kritikovala je opštinske službenike i namještenike, konstatujući da su bez dovoljno znanja i vještina, da su nemotivisani za rad kao i da opštinama nedostaje stručni kadar.
VLADA: Opštinski službenici nemotivisani  sa nedovoljno znanja
gordana borović
gordana borovićAutor
Portal AnalitikaIzvor

„Prisutan je i višak zaposlenih, nepovoljna starosna i kvalifikaciona struktura zaposlenih, ne postoji dovoljno motivacije, znanja, sposobnosti i vještina, a što je preduslov za obavljanje funkcija lokalne samouprave u savremenim uslovima. Takođe, u pojedinim jedinicama lokalne samouprave prisutan je i deficit kadra odgovarajućeg nivoa obrazovanja“, konstatuje se u Strategiji za profesionalni razvoj službenika i namještenika za period od 2015. do 2018.godine.

Prema Analizi, koju je usvojila Vlada, u najvećem broju jedinica lokalne samouprave ne vrši se kadrovsko planiranje, nije obezbijeđena podrška razvoju znanja i vještina zaposlenih radi usklađivanja sa potrebama jedinica lokalne samouprave.

„Ne sprovodi se procjena potreba za obukom i ne donose se planovi obuka. Samo mali broj jedinica lokalne samouprave u svojim budžetima planira sredstva za stručno osposobljavanje i usavršavnje zaposlenih“, konstatuje se Analizi koja je dio Strategije za profesionalni razvoj.

Navodi se da je u proteklom periodu došlo je do smanjenja budžeta jedinica lokalne samouprave, što je uticalo i na obezbjeđivanje i izdvajanje sredstava za stručno osposobljavanje i usavršavanje zaposlenih.

Analizom funkcionisanja lokalne samouprave u Crnoj Gori konstatovano je, između ostalog, da je lokalnoj samoupravi potreban stručan, profesionalan i motivisan kadar, te da mora imati jasno definisanu politiku upravljanja ljudskim resursima kako bi mogla da ostvari strateške ciljeve razvoja i odgovori zahtjevima građana za brzo i efikasno rješavanje njihovih potreba, odnosno da bude jeftin i kvalitetan servis građana.

Većina jedinica lokalnih samouprava pokušala je da uvede proces ocjenjivanja rada zaposlenih na način i po postupku kako je to zakonom propisano za državne službenike i namještenike. Međutim, ocjenjivanje lokalnih službenika i namještenika u najvećem broju jedinica lokalnih samouprava, nije sprovedeno više od jednog puta. Jedan od razloga je i taj što zaposleni nemaju jasno definisane ciljeve koje bi težili da ostvare i prema čijem ostvarenju bi bili ocijenjeni, odnosno nagrađeni. Ocjenjivanje rada zaposlenih je osjetljiv proces koji se mora sprovoditi na odgovarajući način i dosljedno.

„S toga, ovom procesu se mora posvetiti puna pažnja i dati odgovarajući značaj“, zaključuje se u Analizi.

Od ranije je poznato da u organima lokalne samouprave, zbog partijskih zapošljavanja postoji ogromni broj viška zaposlenih (oko 1500), i da opštine moraju smanjiti broj službenika.

P.Z.

Portal Analitika