Ministar Ivanović učestvuje na Globalnom forumu za hranu i poljoprivredu (GFFA), na poziv ministra hrane i poljoprivrede SR Njemačke Kristijana Šmita. Sedmi po redu forum održava se pod nazivom „Rast tražnje za hranom, sirovinama i energijom – mogućnost za poljoprivredu, izazov za bezbjednost hrane“. U okviru Foruma održava se i ministarski samit na kojem se raspravlja o daljim pravcima održivog razvoja ovog sektora.
Generalni direktor Svjetske organizacije za hranu i poljoprivredu – FAO, Hoze Graziano da Silva izrazio je zahvalnost Crnoj Gori za aktivno učešće u procesu implementacije projekta “Godina porodičnih gazdinstava” koji je realizovan prethodne 2014. godine. “Saradnja sa Crnom Gorom je odlična. Realizovalo smo par projekata, unaprijedili agro-statistiku i privodimo kraju strateški okvir za Crnu Goru” kazao je da Silva. Ministar Ivanović izrazio je zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom sa FAO i podršci koju je ova organizacija pružila u procesu izrade Strategije razvoja poljoprivrede. Dogovorena je saradnja u oblasti očuvanja poljoprivrednog zemljišta i praktična obuka poljoprivrednih prozivođača u oblasti stočarstva.
Sa državnim sekretarom za poljoprivredu Švajcarske Bernadr Lehman dogovorena je saradnja u oblasti razvoja ruralnih područja i primijenjenih istraživanja, sa posebnim fokusom na sektor pčelarstva i proizvodnje vina.
Sa ministrom poljoprivrede Slovenije Dejanom Židanom, dogovorena je podrška Crnoj Gori u procesu otvaranja pregovora za pregovaračka poglavlja poljoprivreda, bezbjednost hrane i ribarstvo. Ministar Ivanović se zahvalio na podršci tokom posjete crnogorskih pčelara Sloveniji. “Ovo smatram velikim doprinosom razvoju crnogorskog pčelarstva, razumijevanju standarda koje je potrebno dostići i edukaciji crnogorskih pčelara” istakao je Ivanović. Ministar Židan je najavio nastavak podrške u narednim fazama po otvaranju pregovora.U razgovoru sa ministrom poljoprivrede Estonije Ivari Padar, dogovorena je podrška Crnoj Gori u procesu uspostavljanja i primjene elektronskih, internet i informatičikih dostignuća i aplikacija u sektoru poljoprivrede, imajući u vidu da je Estonija lider u Evropi u promjeni informatičkih dostignuća u sektoru poljoprivrede.
U fokusu sastanka ministra Ivanovića i ministarke poljoprivrede Litvanije Virdžinija Baltrajtijene, bila je saradnja u oblasti bezbjednosti hrane i jačanje savjetodavnih službi. Dosadašnja saradnja ogledala se u tehničkoj pomoći Crnoj Goru u pravcu jačanja kapaciteta Ministarstva, odnosno Agencije za plaćanje. “Smatram značajnim iskustvo Litvanije u procesu ustpostavljanja tijela za procjenu rizika i paradigme na koju su naslovnjene savjetodavne službe. Ovaj model može biti veoma zanimljiv za Crnu Goru” istakao je Ivanović.
Sa ministrom poljoprivrede Austrije Andra Ruprehter dogovorena je za kraj marta posjeta crnogorskih farmera, sektora stočarstva, Austriji. Cilj posjete je upoznavanje farmera sa standardima, stepenom razvojenosti, načinom funkcionisanja i Austrijskim modelom razvoja stočarstva. “Dogovorena posjeta predstavlja nastavak dobre prakse u procesu edukacije crnogorskih poljoprivrednika, što smatram jednim od osnovnih preduslova za održivi razvoj poljoprivrede i jačanje konkurentnosti crnogorskih poljoprivrednika” – istakao je Ivanović.
“Svi resursi i pomoć Hrvatske stoje na raspolaganju Crnoj Gori u procesu pregovora i pridruživanja EU” istakao je ministar poljoprivrede Hrvatske Tihomir Jakovina na sastanku sa crnogrskim kolegom Petrom Ivanovićem. Razmotrene su mogućnosti dalje saradnje Hrvatkse i Crne Gore u okviru Savske komisije i podrška kroz IPA i Twining programe.
Na odvojenim sastancima sa ministrom poljoprivrede i zaštite okoline Kipra Nikos Kolialis i parlamentarnim sekretarom Ministarstva poljoprivrede Malte Roderik Galdes razgovarano je o sistemima derogacije, definisani su koraci dalje saradnje u oblasti ribarstva, sa posebnim akcentom na razvoj akvakulture. Dogovorena je saradnja kroz realizaciju zajedničkih projekata u oblasti veterine. “Razvijanje sistema bezbjednosti hrane predstavlja izazov za Crnu Goru. Veoma nam je dragocjeno iskustvo država članica EU koje su nam slične po veličini i načinu funkcionisanja” istakao je Ivanović. Ministar poljoprivrede Kolialis ponudio je pomoć i iskustvo Kipra u uspostavljanju irigacionih sistema, budući da je Kipar lider u Evropi sa pokrivenošću poljoprivredog zemljišta sa irigacionim sistemima.
Ministar Ivanović i ministar poljoprivrede Kosova Memli Krasnići razgovarali su o poboljšanju sistema bezbjednosti hrane i definisali dalje korake u pravcu podizanja stepena kontrole i zaštite zdravlja građana.
Globalni forum za hranu i poljoprivredu okuplja predstavnike politike, industrije, akademskih i stručnih institucija, kao i civilnog društva iz cijelog svijeta. Pored ministarskog samita kojem prisustvuje oko 70 ministara poljoprivrede iz svijeta, održavaju se međunarodne panel diskusije i radni sastanci. Kreatori svjetske politike u ovoj oblasti imaće zadatak da pronađu adekvatne pristupe vođenja agrarne politike, s obzirom na pomenute izazove.
Forum se održava u okviru najvećeg svjetskog sajma hrane, poljoprivrede i horticulture – “Zelena nedjelja”, na kome će ove godine svoje proizvode i usluge predstaviti 1.700 izlagača iz 69 zemalja. Procjena je da će sajam i ove godine posjetiti najmanje 400.000 ljudi. Na marginama foruma, ministar Ivanović sa saradnicima imao je niz bilateralnih sastanaka sa ministrima poljoprivrede zemalja EU, čelnim ljudima međunarodnih institucija i potencijalnim investitorima u crnogorsku poljoprivredu.