Svijet

Merkel najavila nove mjere protiv terorizma

Nakon terorističkih napada u Parizu, njemačka kancelarka Angela Merkel pred Bundestagom najavljuje konsekvence i nove mjere bezbjednosti. Osim toga, islam, prema njoj, mora da ponudi odgovore na brojna, opravdana pitanja.
Merkel najavila nove mjere protiv terorizma
Portal AnalitikaIzvor

Na koji se islam misli? Zašto se tako malo cijeni pojedinačni ljudski život? Kako da se povjeruje u iskaz da ubice nisu ni u kakvoj vezi sa islamom, dok oni svoje terorističke akte upravo tako obrazlažu? To su pitanja koja njemačkoj kancelarki postavljaju ljudi, a ona smatra da su ta pitanja opravdana.

Sve to je navela Merkel u saopštenju vlade koje je predstavila u Bundestagu, a povodom terorističkih napada u Parizu. Ona je dodala da odgovore na ta pitanja hitno moraju dati duhovne vođe islamske vjere i da se ta pitanja ne mogu više izbjegavati. Kancelarka je ukazala na nesigurnost koju osjećaju mnogi građani Njemačke poslije napada u Parizu i time što je rekla da se ne smije pokazivati nikakvo razumijevanje za teroriste.

„Potiskivanje na rub društva“ ili „teško djetinjstvo“ – svi ti obično navođeni razlozi za Angelu Merkel nisu dovoljno uvjerljivi, isto kao kada se tvrdi da je njihova vjera „bila u igri“. Angela Merkel pronalazi razloge i motivaciju terorista više u tome što se oni „postavljaju iznad drugih ljudi“, što sebe vide kao „božje namesnike na zemlji“ ili pak što misle da „ispunjavaju istorijsku misiju“.

 „To je za mene pravo bogohuljenje“, konstatovala je njemačka kancelarka, dodajući da svaki terorista dobro zna da će ubiti nevine ljude i stoga djeluje na osnovu sopstvene, lične odluke za koju zato mora da snosi konsekvence.

15bundestagAngela Merkel je u Bundestagu najavila plan od devet tačaka, pomoću kojeg Njemačka želi da se suoči sa rastućom opasnosti od terorizma.

„Protiv nasilnika, propovjednika mržnje i njihovih pomagača mora se boriti svim raspoloživim sredstvima pravne države.“ Još prije te konstatacije Merkel je naglasila da sloboda i tolerancija ne znače da se okreće glava, ili da se mjeri dvostrukim mjerilima kada neko želi da postavi šerijat iznad njemačkog ustava.

Njemačka vlada će uskoro sprovesti rezoluciju Ujedinjenih nacija donesenu prošle jeseni, koja se odnosi na finansiranje terorizma. Kancelarka je podsjetila i na to da je već u proceduri postupak koji će omogućiti izdavanje posebnih ličnih isprava onim građanima za koje se sumnja da žele da napuste zemlju, da bi se obučavali u terorističkim kampovima. Oduzimanjem originalnih dokumenata Njemačka želi da ih spriječi u tim namerama.

Na nivou Evropske unije radi se na uvođenju mjera protiv ilegalne trgovine oružjem i razvija sistematska razmjena podataka o putnicima u aviosaobraćaju. Takođe, institucije zadužene za bezbjednost dobiće više novca da bi mogle da obavljaju svoj posao u promjenjenim uslovima.

Osim toga, njemačka kancelarka je najavila i novu regulativu kada je riječ o dugoročnom, elektronskom memorisanju ličnih podataka. Ona je izjavila da je, kao i ministri unutrašnjih poslova njemačkih saveznih država, i ona uvjerena da je Njemačkoj ta nova regulativa neophodna.

Merkel je dodala da što prije treba razraditi novu regulativu na nivou EU, kako bi se onda ona prenijela i u njemačko zakonodavstvo. Do sada su socijaldemokrate kao koalicioni partneri u vladi bili skeptični prema uvođenju novih pravila u toj oblasti, ali je šef SPD-a Zigmar Gabrijel svoj stav približio kancelarkinom.

„Razmjena podataka između tajnih službi je nužna“, rekla je Merkel, ali i dodala da je okvir za to „uravnoteženost između slobode i bezbjednosti“.

Obrazovanjem u duhu tolerancije i demokratije moralo bi da se pokuša da se suzi prostor za nastanak terorizma. Merkelova je rekla da njemačko društvo mora da se probudi.

„Demokratija je životni princip, a to znači pomoći drugom, preuzeti odgovornost i steći iskustvo da je svako potreban, poštovan“ i to je, po njoj, „koncept suprotan konceptu terorizma i jači od njega“.

Pored tih planova, koji predstavljaju odgovor na političke posljedice terorističkih napada u Parizu, Merkel je u svom govoru posebno istakla dvije stvari. Prvo, po članu pet njemačkog Osnovnog zakona, sloboda štampe je jedno od „najvećih dragocjenosti našeg društva“. Neposredno u vezi s tim je, prema mišljenju Merkel, i sloboda mišljenja građana koji mogu da donesu svoj sopstveni sud na osnovu slobode štampe.

„To razlikuje građanina od podanika“, naglasila je Merkel.

Kancelarka je teroristički napad u Parizu dovela u vezu sa antisemitizmom, rekavši da su dva velika zla našeg vremena – ubilački, islamistički terorizam i mržnja prema Jevrejima djelovali ruku pod ruku. I za Njemačku mora da važi, kako kaže Merkelova, da se svim sredstvima mora obračunati sa antisemitskim krivičnim djelima.

 „To je obaveza države i građana“, podvukla je kancelarka.

Sve to važi i kada su u pitanju napadi u džamije u Njemačkoj, izjavila je Merkel.

„Ne dozvoljavamo da među nas unesu razdor tako što bi se muslimani stavili pod generalnu sumnju. Svaka generalna sumnja je nedopustiva“, rekla je Merkel, dodavši da kao šefica vlade uzima u zaštitu muslimane, kao što to čini i cijeli Bundestag.

Prije govora Angele Merkel poslanici su minutom ćutanja odali poštu žrtvama terorističkih napada u Parizu.

(Dojče vele)

foto: Rojters

Portal Analitika