“Zahtijevamo da Administrativni odbor pokrene postupak razrješenja Ivanovića u skladu sa članom 34 Zakona o elektronskim medijima. U ovom članu precizirano je da postupak razrješenja člana Savjeta pokreće radno tijelo Skupštine zaduženo za imenovanja. U članu 33 istog zakona propisano je da će Skupština razriješiti člana Savjeta i imenovati drugog, ukoliko se utvrdi da je prilikom imenovanja dao o sebi netačne podatke ili je propustio da iznese podatke i okolnosti koji su bitni za imenovanje”, navodi se u zahtjevu predsjednika Upravnog odbora Koalicije NVO, Gorana Đurovića.
On smatra da je pokretanje postupka razrješenja prilika da Administrativni odbor ispravi grešku u skladu sa zakonom.
“Skupština Crne Gore je 16. decembra 2014. godine većinom glasova potvrdila lsitu kandidata za članove Savjeta Agencije za elektronske medije čime je Ivanović postao član Savjeta AEM. U postupku prijavljivanja na javni poziv, Ivanović je dostavio Administrativnom odboru Izjavu da nije u sukobu interesa, propisanim članom 17 Zakona o elektronskim medijima, i time doveo u zabludu članove Odbora”, navodi Đurović.
On tvrdi da je Ivanović dao izjavu suprotno zakonu, da nije u konfliktu interesa.
“Ivanović je 100 odsto vlasnik pravnog lica, Agencije Media N-Gage, koje u koprodukciji sa Javnim servisom, u sezonama 2013/14 i 2014/15 proizvodilo i proizvodi emisiju ‘’Robin Hud’’. To potvrđuje i ugovor između RTCG i Agencije Media n-gage”, navodi Đurović.
Prema njegovim riječima, član 17 Zakona o elektronskim medijima propisuje konflikt interesa, a u stavu 4 se navodi da članovi Savjeta AEM ne mogu biti: „vlasnici udjela, akcionari, članovi organa upravljanja, zaposleni, lica pod ugovorom i sl., koji imaju interesa u pravnim licima koja se bave djelatnošću proizvodnje, emitovanja i/ili distribucije radijskog i/ili televizijskog programa ili drugih AVM usluga i sa njima povezanim djelatnostima – oglašavanje i elektronske komunikacije .
“Ivanović ne može biti istovremeno u poziciji da njegova organizacija proizvodi emisiju „Robin Hud“ u kojoj je on još i autor, i da kao član Savjeta AEM donosi odluku o eventualnim prigovorima gledalaca o kršenju zakonskih normi i profesionalnih standarda u sopstvenoj emisiji. Nadležnosti Savjeta AEM su definisane članom 14 Zakona o elektronskim medijima kao i Pravilnikom o postupku po podnešenim prigovorima u slučajevima kršenja uslova iz izdate dozvole, odluka i propisa Agencije iz kojeg je očigledno da je Savjet AEM nadležan za razmatranje prigovora gledalaca i slušalaca u drugostepenom postupku”, navodi Đurović.
U Koaliciji NVO očekuju da će Odbor odmah reagovati i pokrenuti postupak razrješenja. (Portal RTCG)