"U odnosu na 2013. godinu i u prošloj godini broj parova koji su se obraćali za ostvarivanje ovog prava je na istom nivou“, kazao je agenciji MINA potparol FZO Amer Ramusović.
On je objasnio da je Zakon o zdravstvenom osiguranju regulisao da se tri postupka vještačke oplodnje, uključujući in vitro fertilizaciju, obezbjeđuju iz sredstava FZO.
"Odlukom o ostvarivanju zdravstvene zaštite u postupku vještačke oplodnje uključujući in vitro fertilizaciju uređen je način i postupak ostvarivanja ovog prava”, naveo je Ramusović.
On je kazao da Opšta bolnica "Danilo I" na Cetinju - Odjeljenje za humanu reprodukciju pruža osiguranicma FZO usluge vještačke oplodnje po uputu Fonda.
"Usluge pružaju i privatne zdravstvene ustanove sa kojima FZO ima zaključen ugovor i to: Bolnica Codra u Podgorici, Klinika Life u Podgorici i Klinika Ars Medica u Podgorici", rekao je Ramusović.
On je naveo da je, prema evidenciji Komisije Fonda pravo na vještačku oplodnju najviše osiguranika ostvarilo u Klinici Life - 247, Klinici Ars Medica - 94, bolnici Codra - 44 i u Opštoj bolnici "Danilo I" na Cetinju - Odjeljenju za humanu reprodukciju - 43.
"Ukoliko osigurano lice postupak vještačke oplodnje nije ostvarilo u zdravstvenim ustanovama sa kojima Fond ima zaključen ugovor o pružanju ovih usluga, osiguranom licu se nadoknađuju troškovi za izvršene usluge, u visini cijene koštanja tih usluga utvrđenih cjenovnikom Fonda“, objasnio je Ramusović.
On je kazao da jedan postupak vještačke oplodnje bez lijekova iznosi 1.131 eura.
"Refundacija troškova za obavljeni postupak vještačke oplodnje se odobrava osiguranicima, odnosno parovima koji su isti obavili u zdravstvenim ustanovama sa kojima FZO nema zaključen ugovor. To je najčešće u klinici u Pragu“, naveo je Ramusović.
On je rekao da osiguranici na refundaciju troškova, za obavljeni postupak vještačke oplodnje u nekoj od zdravstvenih ustanova sa kojima FZO nema zaključen ugovor, čekaju u prosjeku petnaestak dana, od dana dobijanja odobrenja od Komisije Fonda za vještačku oplodnju.
Izvor: Mina