Zakon će stupiti na snagu 1. januara i to u Nju Sauth Velsu, Viktoriji, Južnoj Australiji, Tasmaniji, Kvinslendu i na teritoriji glavnog grada Australije.
Zapadna Australija je takođe rekla da će zabraniti korišćenje solarijuma ali još nisu rekli od kog datuma. Sjeverna teritorija je jedini dio zemlje gdje nema solarijuma.
"Australiija ima jednu od najviših stopa raka kože na svijetu", rekao je Pol Groga za AFP i dodao: "Solarijumi izlažu korisnike veoma visokim nivoima ultravioletne radijacije, koji značajno povećavaju rizik za najopasniji oblik raka kože - melanom ali i za druge tipove raka".
Upravo zbog veze solarijuma i dobijanja raka kože, ministarstvo zdravlja Australije je odlučilo da zabrani ove sprave, piše RT.
"Kvinslend već ima najveću stopu oboljelih od raka na svijetu i bez ikakve sumnje u vezi sa redovnim korišćenjem solarijuma", rekao je Mark MekArdl, ministar zdravlja.
"Ne postoji solarijum koji može da obezbijedi sigurno sunčanje", rekao je Ijan Hanter, ministar za zaštitu životne sredine.
"Istraživači kažu da se jedan od šest melanoma kod Australijanaca može spriječiti ako zabranimo solarijume", dodao je on.
Vijeće koje se bavi problemom raka u Australiji zaključilo je da se većina raka kože u Australiji dobija od izlaganja UV zracima ili sunčanju. Godine 2011. čak 2.087 ljudi je umrlo od raka kože u ovoj zemlji.
Rak kože čini 80 odsto novootkrivenih dijagnoza u ovoj zemlji dok će dijagnozu raka kože dobiti dva od tri Australijanca do 70. godine.
Učestalost ove bolesti u Australiji je jedna od najviših u svijetu, dva do tri puta veća od Kanade, Amerike i Velike Britanije.
Australija je u blizini rupe u ozonu iznad Antarktika, što takođe povećava rizik za rak.
Australija nije prva zemlja koja je zabranila solarijume. Brazil je 2003. godine zabranio korišćenje solarijuma maljoletnicima a potom 2009. zabranu proširio na sve uzraste.
Korišćenje solarijuma je zabranjeno za maljoletnike u Belgiji, Holandiji, Finskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Španiji, Islandu, Norveškoj i Litvaniji.
Izvor i foto: b92.net