-Posebno apelujemo na roditelje, koji, uprkos upozorenjima stručnjaka, najčešće ne zabranjuju djeci upotrebu petardi, već ih, nasuprot tome kupuju, ne razmišljajući da na taj način ugrožavaju bezbjednost i svoje, ali i ostale djece, navodi se u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.
Iz Doma zdravlja poručuju da veoma važnu ulogu u suzbijanju ilegalne prodaje pirotehnike i mogućnosti da dođu u ruke maloljetnika, imaju i vlasnici trgovinskih radnji i pijačnih tezgi, koji ne treba da nabavljaju petarde ili da ih barem ne prodaju djeci.
-Isto tako, smatramo da su neophodne pojačane policijske kontrole na mjestima na kojima se učenici duže zadržavaju – oko škola ili autobuskih stajališta, te da je potrebno odlučno djelovati i preduzeti sve neophodne mjere da se prekršioci kazne, u skladu sa Zakonom o javnom redu i miru, prema kojem za upotrebu pirotehničkih sredstava predviđena kazna od 60 dana i oduzimanje pirotehnike. Nepažnja, ali i neiskustvo u rukovanju petardama ranijih godina u dosta slučajeva uzrokavali su ozbiljne povrede mekih tkiva, opekotine različitog stepena, a u ekstremnim slučajevima i gubitak prstiju na šakama, kao i povrede očiju, zaključuje se u saopštenju.