Pogledajte koji su to filmovi izazvali ozbiljne kontroverze širom svijeta.
300: Film je razbjesnio mnoge gledaoce širom svijeta. Neki su ga kritikovali da je fašistički. Iran je zabranio ovaj film, ističući da je štetan produkt američke propagande.
Navodno, opis Persijanaca kao loših momaka sa izgledom đavola, a Spartanaca kao heroja, bio je nizak udarac za iransku istoriju.
Saut Park: Iako je u seriji “Saut Park” , lik proroka Muhameda prikazivan dva puta, epizoda iz 2010. je privukla vrlo negativne reakcije. Veb grupa pod nazivom “Revolucionarni mislimani” prijetila je smrću tvorcima serije, Treju Parkeru i Metu Stounu, ako se epizoda emituje.
Televizijska kuća “Comedy Central” je emitovala problematičnu epizodu, ali su zamaglili lik proroka i blipovali svako pominjanje imena proroka Muhameda. Tvorci su se žalili da je cenzurisan čak i završni govor o imitiranju i strahu.
Princ Persije: Prije nego što je film ugledao svjetlost dana, na internetu su se pojavile kritike na račun glavnog glumca Džejka Gilenhala i boje njegove kože. Naime, publika se žalila kako bijeli glumac može da bude princ Persije.
Producenti su svoj izbor pravdali zaradom, jer je takav izbor neophodan da bi film donio novac filmskoj kući.
Igre gladi: Film “Igre gladi” inspirisao je pravi politički pokret. Ove godine, mladi demonstranti protiv vojnog režima na Tajlandu, počeli su da upotrebljavaju pozdrav sa tri prsta kao iz filma.
Kao i na filmu, ovi demonstranti se bore protiv autoritarnog režima koji ih ugnjetava. Kako bi ih ućutkao, režim je zabranio prikazivanje filma i pohapsio demonstrate koji su koristili ovaj pozdrav.
Aladin: Ovaj Diznijev crtani film pobunio je arapske zajednice širom svijeta. Najveća kririka bila je za uvodnu pjesmu sa riječima: “Gdje ti odsijeku uvo ako im se ne dopada tvoje lice/ varvarstvo to je, ali hej, dom to je”.
Američko-arapsko društvo protiv klevetanja primijetilo je da su likovi Aladina i Jasmin prikazani više kavkazijski, dok su drugi loši likovi u filmu prikazani više arapski. Na kraju, Dizni je promijenio pjesmu za DVD izdanje.
Borat: Koga ovaj film nije uvrijedio? Na film su se žalili Kazahstanci (iako je Borat tvrdio da imaju najčistije prostitutke na svijetu), arapski narodi (skoro svi su zabranili film), Jevreji (Borat ih je nazvao neprijateljem Kazahstanaca), Rumuni (gdje je film sniman) i Amerikanci.
Na kraju, Kazahstan je promijenio ploču, kada su shvatili da film može da doprinese njihovoj turističkoj ponudi.
Simpsonovi: Ova animirana serija ismijala je mnoge zemlje i narode, ali na tapeti se našla zbog epizode kada je 2002. porodica Simpson posjetila Brazil.
Kidnapovanja i raznobojni pacovi nisu jedino što je razbjesnjelo Brazilce. U pitanju su netačnosti. Brazil smatra da ih je crtani prikazao u klišeu okolnih španskih zemalja.
Turistički biro grada Rio de Ženeiro prijetio je da će tužiti producente kada je predsjednik Brazila Fernando Kardoso proglasio da “Simpsonovi” prikazuju pogrešnu sliku brazilskog načina života. Tvorac serije, uputio je javno izvinjenje.
Argo: Oskarom nagrađen film “Argo”, sa Ben Aflekom u glavnoj ulozi, pretrpio je brojne kritike zbog navodnih netačnosti. Opis uloge CIA u krijumčarenju šestoro amerikanaca iz Irana, tokom iranske revolucije 1979. godine, je u najmanju ruku slobodna interpretacija.
Kanada se odmah pobunila, jer njena uloga nije dovoljno prikazana, što je moralo da se ispravi.
Drugi su kritikovali jednodimenzionalni opis iranskog naroda i prikazivanje Britanaca i Novog Zelanda.
Da Vinčijev kod: Film “Da Vinčijev kod” sa Tom Henksom u glavnoj ulozi, zabranjen je u Kini, Indiji, Egiptu, Jordanu i Samoi. Pretpostavljamo da to ima veze sa prikazivanjem Isusa kao oca. Ili je to zbog albino sveštenika koji je ubica.
Protesti protiv filma, nikli su širom svijeta, što je rezultiralo dodatnom popularnošću filma. Ova kontroverza obezbijedila je filmu i nastavak.
Izvor i foto: blic.rs