„A ponavljači su uvijek mrzjeli i nijesu podnosili one najbolje, najkvalitetnije u svom odjeljenju, školi, porodici. Zato i ne žele da daju doprinos afirmaciji i podsticanju najsposobnijih. Uspješni i sposobni su još u ovom regionu sumnjivi! I biće dugo. Ocijenio je Vukotić.
Prošlo je 11 godina od kako je Crna Gora potpisala Bolonjsku deklaraciju. Vukotić je rekao da se tim povodom na UDG-ju privodi kraju istraživanje o efektima primjene Bolonjske deklaracije u Crnoj Gori, a u okviru projekta koji finansira veoma angažovano Ministarstvo nauke.
„Anketirano je oko 1.200 lica studenata i profesora sa svih univerziteta u Crnoj Gori, kao i stotine poslodavaca i diplomiranih studenata. To je prvo opsežno istraživanje u regionu. Prije toga, ne bih davao neke ,,jake“ ocjene, mada malo ko nije ,,ekspert“ za Bolonju. Ipak je evidentno da Bolonja traži više rada profesora i studenata, i više rada profesora sa studentima. Naglasak je na individualizaciji nastave... Plašim se da za to nemamo, ne samo finansijske i kadrovske uslove, već prije svega mentalne... Isto tako, Bolonja pravda mnoge propuste i probleme, postaje mehanizam racionalizacije neuspjeha“, tvrdi Vukotić.
Vukotić je komentarisao i aktuelna dešavanja na Ekonomskom fakultetu u Podgorici.
„Ekonomski fakultet je moja neizbrisiva ljubav... Najviše toga što sam u životu postigao postigao sam kao student, asistent ili profesor tog Fakulteta... Ali u jednom trenutku imao sam viziju koja se na tom Fakultetu nije mogla ostvariti. Pošao sam za vizijom, a ne za slašću lakoće trenutne pozicije. Vjerujte, nijesu to bile tako lake odluke“, naglasio je Vukotić.
On je poručio da će uvijek biti na strani Ekonomskog fakulteta kad god je u nekom sukobu.