Zanimljivosti

Zašto hirurzi slušaju muziku tokom operacija?

Uvriježeno je mišljenje da je potpuna tišina idealna za koncentraciju tokom rada, ali je istraživanje koje je sproveo tim ljekara u Univerzitetskoj bolnici u Kardifu pokazalo da čak 72 odsto hirurga sluša muziku tokom zahvata u operacionoj sali.
Zašto hirurzi slušaju muziku tokom operacija?
Portal AnalitikaIzvor

Njihova studija, objavljena u časopisu British Medical Journal, otkriva da 80 odsto medicinskog osoblja smatra da im muzika pomaže u radu - pospješuje međusobnu komunikaciju, smanjuje nivo anksioznosti i poboljšava efikasnost.

Prema pisanju „Hufington post“-a, slušanje muzike tokom hirurške operacije nije novina. Naime, u grčkoj mitologiji, Apolon je istovremeno bio bog iscjeljenja i muzike. Početkom 20. vijeka, engleski hirurg Juan Kejn unio je fonograf u operacionu salu, jer je smatrao da muzika "smiruje i odvlači pažnju pacijenta od užasa situacije".

Osim što smiruje ljekare i povećava njihovu koncentraciju, muzika, takođe, smanjuje srčanu frekvenciju (broj srčanih otkucaja u jednoj minuti) kod pacijenta pod anestezijom.

Istraživanje je pokazalo i da većina hirurga tokom operacije sluša klasičnu muziku, mada ima i onih koji bi rado puštali nešto moderniji zvuk.

Hirurzi koji su učestvovali u studiji napravili su, u šali, i listu pjesama koje bi mogle da se slušaju dok operišu pacijente, kao i listu numera koje nikako ne bi trebalo puštati.

Na prvoj su se našle: "Stayin' Alive" (Bee Gees), "Smooth Operator" (Sade), "Wake Me Up Before You Go Go" (Wham), "Comfortably Numb" (Pink Floyd) i "Fix You" (Coldplay), a na drugoj, listi zabranjenih hitova, navedene su: "Another One Bites the Dust (Queen), "Everybody Hurts" (REM), "Knives Out" (Radiohead), "Scar Tissue" (Red Hot Chilli Peppers) i "Knockin' On Heaven's Door (Bob Dylan).

Izvor: b92.net; foto: walesonline.co.uk

Portal Analitika