Abiznis

Zahtjev Vladi da obezbijedi novac za FEP

Zaposleni Fabrike elektroda Piva FEP iz Plužina zatražili su sa današnjeg zbora od Vlade povezivanje staža od 2007. godine, isplatu 33 zarade, socijalni program i pozajmicu od po hiljadu eura zbog, kako su naveli, izuzetno teške materijalne situacije.
Zahtjev Vladi da obezbijedi novac za FEP
Portal AnalitikaIzvor

Na zboru radnika, uprave, sindikata i predstavnika plužinske opštine održanim u FEP-u predočeno je da su ti zahtjevi iz 2012. godine i upozoreno da će uslijediti radikalniji protesti, ukoliko ih Vlada na prvoj narednoj sjednici ne razmotri i usvoji, prenosi agencija MINA-business.

Fabrika elektroda, čiji je večinski vlasnik Investiciono razvojni fond IRF, jedina je te vrste u regionu, a proizvodnja je zbog nedostatka sirovina i sredstava zaustavljena u maju.

Predsjednik Sindikata FEP-a Dragan Ružić podsjetio je da su u proteklih pola godine urađena dva plana za restruktuiranje, ali da nijesu realizovana zbog „nezainteresovanosti vlasnika i ministarstva, uprkos brojnim sastancima“.

Predsjednik Odbora direktora FEP-a Radenko Pejović ocijenio je da je stečaj jedini izlaz iz teške situacije, u kojoj se nalazi 104 zaposlenih.

"Neizvjesno je kada bi proizvodnja mogla biti pokrenuta, ali je neophodno riješiti socijalni program. Šansa za izlazak iz krize bila je prošla godina, ali IRF i Vlada nijesu imali da obezbijede FEP-u 100 hiljada eura pozajmice", kazao je Pejović.

Izvršni direktor FEP-a Dragoslav Čabarkapa istakao je da fabrika od 2007. godine radi sa gubitkom i da je minule dvije ipo godine u blokadi.

"Urađenom studijom predviđeno je upošljavanje 50 radnika, dok bi ostali bili zbrinuti kroz socijalni program, kao i da se pronađe partner koji je spreman da rizikuje“, podsjetio je Čabarkapa.

Prema njegovim riječima, ništa nije realizovano, jer su razgovori o spašavanju FEP-a sa vlasnikom i ministartsvima zaustavljeni su u septembru. Predstavnik zaposlenih u Odboru direktora Dragan Milović kazao je da bi se radnici mogli uposliti jer je FEP dobio tri tendera u Srbiji.

"Tražili smo pozajmicu za repromaterijal od 89 hiljada eura, ali nam nije odobrena uprkos računici da bi od poslova u Srbiji prodali 250 hiljada eura robe. Objašnjeno nam je da IRF i Vlada ne prihvataju parcijalna rješenja, već da traže druge mogućnosti“, rekao je Milović. On je istakao da se ne smije dozvoliti zatvaranje FEP-a jer imaju "kvalitetan proizvod kojim se mogu nositi sa svjetskim proizvođačima, kao i konkurentnu cijenu“.

Predsjednik plužinske opštine Mijuško Bajagić podsjetio je da je lokalna uprava obezbijedila FEP-u pozajmicu od 200 hiljada eura, od kojihe je prošle godine organizovana proizvodnja. Bajagić je kazao da je ta fabrika, kao i Hidroelektrana Piva, nosilac razvoja tog kraja."Nije u redu donositi zakone samo za pojedine fabrike, a druge posmatrati kao FEP“, kazao je Bajagić.

Predstavnik Unije sindikata Aleksa Marojević kazao je da stečaj nije rješenje za FEP i da nadležni moraju tražiti rješenje.

Portal Analitika