Snouden se uključio video linkom u konferenciju u Parizu u organizaciji Amnesti internešenala, rekavši da je duboko ožalošćen i prilično ljut zbog onoga što je pročitao u izvještaju, prenijela je agencija AFP.
Istraga Senata i izvještaj koji su objavili izuzetni su iz više razloga. Sve što smo činili u okviru ovog programa je neoprostiv zločin. Vidjeli smo pojedince koji su izgubili život zbog tretmana koji su imali u okviru programa za mučenje, naveo je Snouden.
On je zapitao, ukoliko SAD dozvoljavaju takve metode i ne obaziru se na njih, šta to može da znači za druge totalitarne države u Aziji, Africi i drugim zemljama širom svijeta.
To su stvari koje ostavljaju mrlje na moralnom autoritetu vlade SAD i ako ih krivično ne gonimo, nego i dalje računamo na njih, onda ne možemo da idemo naprijed kao društvo, kazao je Snouden.
On je naveo da u Moskvi, gdje uživa azilantski status, živi običnim životom i da se vozi metroom.
Komitet američkog Senata objavio je juče izvještaj u kome se zaključuje da oštre tehnike ispitivanja nisu proizvele nijedan kritični obavještajni podatak do koga se nije moglo doći nenasilnim sredstvima.
Komitet je proveo četiri godine istražujući "voterbording" (simulirano davljenje) i druge kontroverzne metode koje je CIA koristila tokom ispitivanja osumnjičenih za terorizam, za vrijeme administracije bivšeg predsjednika Buša mlađeg.
Izvještaj je u aprilu bio spreman za objavljivanje, ali to nije učinjeno, uglavnom zbog prigovora CIA.
Centralna obavještajna agencija koristila je seksualne prijetnje, simulirano davljenje i druge kontroverzne metode u ispitivanju osumnjičenih za terorizam, koje su sve bile neefikasne za dobijanje ključnih informacija, navodi se u izvještaju američkog Senata.
Postupanje prema zatvorenicima u tajnim zatvorima CIA prije jedne decenije bilo je gore nego što je američka administracija govorila Kongresu ili javnosti, navodi se u izvještaju obavještajnog Komiteta Senata o torturi.
Senat je ocijenio da su mučitelji iz CIA prekršili međunarodno pravo i ljudska prava zatvorenika.