Numanović je istakao problem nasilja nad ženama i nasilja u porodici kao prepreke u postizanju jednakosti, razvitka i mira i podsjetio na širi kontekst zaštite porodice i poštovanja ljudskih prava i sloboda kao jednom od naših ključnih prioriteta. U našem društvu građani/ke ne navode nasilje u porodici kao najvažniji problem.
„Naše društvo prepoznaje nepovoljan ekonomski položaj, odnosno problem nezaposlenosti kao najvažniji problem. Kada je riječ o nasilju u porodici i opšte je mišljenje da je to sinonim za fizičko maltretiranje,odnosno batine. U tom smislu žene su prepoznate kao žrtve nasilja, mada se nažalost i djeca navode u statističkim istraživanjima kao drugi po pitanju žrtava nasilja u porodici“, rekao je ministar.
On je naglasio značaj edukacije na ove teme, informativnih kampanja, rada sa ljudima na terenu, saradnju sa međunarodnim organizacijama i nevladinim sektorom koje su doprinijele činjenici da naše društvo prepoznaje i druge oblike nasilja u porodici psihičko maltretiranje, seksualno zlostavljanje, ponižavanje i omalovažavanje i dr.
Prisutne je pozdravio i predstavnik Delegacije EU u Crnoj Gori, gospodin Miodrag Dragišić, dok je Maja Raičević izvršna direktorka NVO Centar za ženska prava predstavila prisutnima rezultate monitoringa koji je u saradnji sa Sigurnom ženskom kućom i SOS Telefonom Nikšić sprovela u toku 2013/14.
Zaključci i preporuke Okruglom stola će biti sažeti u zajednički dokument koji će biti upućen prema Vladi Crne Gore, Skupštini, Kao i svim institucijama relevantnim za primjenu propisa u oblasti prevencije i i suzbijanja nasilja u porodici.
Svijest o postojanju diskriminacije i nasilja kako nad ženama i djecom, tako i u porodici uopšte, poziva nas sve da budemo nosioci promjene. Stoga je na svim članovima/icama našeg društva zadatak da tu promjenu učinimo stvarnom.