U pratnji ministarke Vlahović bio je i Ambasador Crne Gore u Švajcarskoj Konfederaciji Nj.E.Ljubiša Perović.
Ministarka Vlahović iskoristila je ovu priliku da ministru Amanu predoči napore koje Crna Gora ulaže na polju razvoja države, kao i da ga upozna sa smjernicama koje slijedi da bi ostvarila zacrtane ciljeve, posebno u domenu nauke i obrazovanja.
Vlahović je ministra Amana informisala i o jučerašnjoj izuzetno uspješnoj posjeti CERN-u, kao i već dogovorenim konkretnim koracima saradnje sa ovom institucijom, što je ministar ocijenio i kao izuzetno značajan korak na putu daljeg intenziviranja saradnje između dvije države. Tema današnjeg susreta dva ministra bila je pronalaženje modela za intenziviranje saradnje, pri čemu je ministarka Vlahović ocijenila da Švajcarska Crnoj Gori u domenu nauke i obrazovanja predstavlja izuzetan primjer i da je bolje povezivanje dvije države za Crnu Goru od ogromnog interesa.
Ministar Aman je pohvalio napore koje Crna Gora ulaže na ovim poljima, kao i činjenicu da je prva zemlja regiona koja je postala članica novog okvirnog programa EU Horizonta 2020, gdje se Švajcarska suočila sa određenim poteškoćama, uz uvjerenje da će ovo pitanje vrlo uskoro na najbolji način biti riješeno i po njih, imajući u vidu da Švajcarska nauka i privreda imaju velika očekivanja vezano za novi okvirni program. Ministar Aman istakao je da će Švajcarska u narednom periodu dati Crnoj Gori svu potrebnu podršku, kako u domenu otvaranja pojedinih fondova, tako i u domenu razmjene studenata i saradnje naučnog kadra na zajedničim projektima čim Švajcarska pristupi Horizontu 2020. Program saradnje između dvije države u oblasti nauke i obrazovanja predloženo je da se realizuje putem Švajcarske Agencije za razvoj i saradnju (Swiss Agency for Development and Cooperation).
Pored pomenutih opcija, poseban akcenat stavljen je i na korišćenje SCOPES programa, koji predstavlja program naučne saradnje Švajcarske sa zemljama Istočne Evrope. Ciljevi ovog Programa su snaženje istraživačkih timova u Istočnoj Evropi kroz poboljšanje njihovih uslova rada, kao i jačanje istraživačkih i visokoobrazovnih institucija kroz razmjenu znanja i iskustava. Saradnja se ostvaruje u svim naučnim oblastima, prema slobodnim predlozima istraživača, a program je finansiran od strane Švajcarske naučne fondacije (Swiss National Science Foundation) i Švajcarske Agencije za razvoj i saradnju.
Pored susreta sa ministrom Amanom delegacija Crne Gore sastala se i sa rektorom Univerziteta u Ženevi prof. dr Jean-Dominique Vassalli-jem. Crnogorsku delegaciju na ovom sastanku činili su prorektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Srđan Stanković, pomoćnik ministra nauke mr Darko Petrušić i ambasadorka Crne Gore u Misiji u Ženevi Nj.E. Zorica Marić-Đorđević.
Prilikom susreta sa rektorom Vasalijem prorektor Stanković dao je akcenat na saradnju Univerziteta Crne Gore sa Univerzitetom u Ženevi, koji je takođe državna univerzitetska jedinica, kao i razmjenu studenata, dok je pomoćnik Petrušić istakao kao izuzetno značajnu razmjenu naučnog kadra i saradnju naučno-istraživačkih zajednica, posebno imajući u vidu činjenicu da Ženevski univerzitet posjeduje veliki broj centara izvrsnosti i velike napore polaže upravo na izvrsnost u nauci. Petrušić je upoznao rektora Vasalija sa uspješnim projektom uspostavljanja prvog centra izvrsnosti u Crnoj Gori pod nazivom BIO-ICT, koji je upravo vezan za oblast u kojoj timovi Ženevskog univerziteta imaju najviše uspjeha, te su razmatrani vidovi saradnje među timovima koji se bave istraživanjima u Bioinformatici, kao i posjetama koje bi mogle doprinijeti umrežavanju i budućoj saradnji na zajedničkim projekatima u okviru novog okvirnog programa EU Horizonta 2020.