Kultura

Praizvođenje komada Tene Štivičić u londonskom Nacionalnom teatru

Dramska spisateljica Tena Štivičić, koju crnogorska publika poznaje po drami „Sedam dana“ koju je prošle godine na scenu postavila rediteljka Alisa Stojanović za Gradsko pozorište, prošle sedmice je bila u centru pažnje, prije svega, britanske javnost zahvaljujući novom komadu „Tri zime“ („3 Winters“).
Praizvođenje komada Tene Štivičić u londonskom Nacionalnom teatru
Portal AnalitikaIzvor

Njen novi komad imao je 26. novembra praizvedbu u čuvenom londonskom Nacionalnom teatru (National Theatre), na čijem je čelu Nikolas Hitner. Tako je Štivičić postala prva hrvatska – a i regionalna – dramaturškinja čije je djelo imalo praizvedbu na jednoj od najznačajnijih svjetskih pozornica. Režirao je Hauard Dejvis, trostruki dobitnik nagrade Olivije („Olivier“).

- U predstavi „Tri zime“ Tena Štivičić ispisuje porodičnu sagu koja se proteže kroz cijelo stoljeće. Od ostataka monarhije do komunizma i demokratije, od rata do ulaska u EU, u Hrvatskoj od 1945. do 2011, porodica Kos se svađa, miri, zaljubljuje i odljubljuje. Zgrada u centru Zagreba svjedočila je odrastanjima četiri generacije obrazovanih i nezavisnih žena. Porodica se ponovno okuplja za Lucijino vjenčanje, a Alisa saznaje da je njen budući zet otkupio nekada nacionalizovanu kuću. Za mladu je taj čin poželjan napredak, a njena sestra to doživljava kao čistu pohlepu. Učestvovanje u svađi i zauzimanje strana u toj bitci, njihovim roditeljima bila je kap koja je prelila čašu. U novoj drami autorka kreira portret eklektične porodice koju na okupu drži jedino nagon za preživljavanjem – siže je kojim je ova drama predstavljena na internet stranicama Nacionalnog teatra.

U susret prvom izvođenju predstave koja će naredna tri mjeseca biti dio redovnog repertoara, Fajnenšl tajms (The Financial Times), objavio je obiman intervju s Tenom Štivičić. Zagrebački Jutarnji list prenio je tekst u kome se navodi:

- Kad je prije više od tri godine počela pisati novu dramu na hrvatskom jeziku, to je djelo nosilo ime „Zime ili što se dogodilo s bršljanom“. Ali, kako je vrlo brzo shvatila da će to biti predstava s brojnim glumcima, odlučila je da nastavi pisanje na engleskom, jer joj je bilo jasno da će samo u Londonu pronaći odgovarajuću pozornicu. Bila je takođe svjesna da piše dramu za stranu publiku, koja neke riječi i fraze neće shvatiti do kraja, pa je pisala paralelno na oba jezika zbog potreba da čuje likove i na materinjem jeziku. Čim je završilo pisanje, tekst je poslala reditelju Dejvisu za kojega je znala da ima afinitet za mlade pisce i slovenske autore. Početkom ove godine The National Theatre prihvatio je prijedlog Dejvisa da stavi na repertoar dramu „3 Winters“. U predstavi nastupa 17 vrlo uglednih engleskih pozorišnih i televizijskih glumaca, a Tena Štivičić, reditelj Dejvis i dramaturg priredili su sublimiranu verziju drame za pozorišno izvođenje. Štivičić je ispričala Sari Heming, novinarki FT-a, kako je tema djela njena prabaka koja je bila nepismena. Nakon što je neplanirano ostala trudna, to joj je u njenom ruralnom okruženju donijelo stigmatizaciju. Prabaka nije imala snage da izrazi svoje frustracije niti da do kraja razumije svoju poziciju, ali je imala instinkt da pošalje svoju vanbračnu kćerku na školovanje. Zahvaljujući tome, Tena Štivičić kaže da joj je pružena prilika da se njen glas čuje, i to na više od jednog jezika.

Podsjećamo, praizvođenjem savremene drame „Sedam dana“ na sceni DODEST podgoričkog KIC-a „Budo Tomović“, a u kome igraju Maja Šarenac, Dubravka Drakić, Pavle Ilić, Ivana Mrvaljević, Dejan Đonović i Ivona Čović, Tena Štivičić je prije dvije godine postala poznata široj javnost u Crnoj Gori. Mlada autorka čiji su tekstovi prevedeni na deset jezika, i za koje je primila kako hrvatske, tako i evropske nagrade, bila je prepuna emocija nakon premijere, srećna što je njen komad, koji je postavila Alisa Stojanović, odlično zaokružen. Autorka priznata i među izuzetno probirljivom britanskom publikom, tom prilikom je za Portal Analitika kazala:

- I dalje vlada mit da je britansko pozorište izuzetno. I tamo se nađe svašta, a u to uključujem i svoje – bilo je i dobrih, i loših. U principu, to me ni ne interesuje. Meni je bitno da moj komad komunicira sa publikom, i da glumci i pozorišni ansambl nađu nešto u njemu što ih intrigira, što će istraživati i nešto što će imati taj neki novi život. I svaki taj novi život mi je iskreno zanimljiv... I to je baš laskavo gledati. Užitak je!

Foto: The Financial Times (www.ft.com)

Portal Analitika