Vremenom, povišen nivo kortisola, hormona koji se luči tokom stresa, može negativno uticati na naše psihičko, mentalno i emocionalno zdravlje. Na taj način je uspostavljena veza između hroničnog stresa i onog koji je na duže staze mnogo opasniji, koji je potencijalni okidač depresije i post traumatskog poremećaja. Ali koje tačno se promjene u mozgu dešavaju kada smo pod stresom?
Stres može biti okidač hemijskih promjena u mozgu zbog kojih ćete se osjećati razdraženo: Pod pritiskom, mnogi ljudi postaju rastrojeni i zaboravni, a to je direktna posljedica destruktivnog efekta kog stres ima na mozak.
Francuski istraživači su otkrili enzim koji, nakon što ga pokrene stres, napada molekule u hipokamusu koji je odgovoran za regulisanje sinapsi (spoja između nervnih ćelija). Kada su sinapse modifikovane, gotovo je nemoguće da se ostvari konecija neuronskih veza u tom dijelu mozga.
To je razlog zbog koga često postajemo asocijalni a često i zaboravni.
Hronični stres može smanjiti mozak: Stresan život vam može oštetiti mozak tako što će smanjiti količinu sive mase u onim djelovima mozga koji su direktno povezani sa emocijama, samokontrolom i fiziološkim funkcijama.
Jedan stresan događaj može ubiti moždane ćelije: Dok primamo nove informacije, konstantni generišemo nove neurone u hipokamusu – dijelu mozga koji je povezan sa učenjem, pamćenjem i emocijama. Ali konstantan stres može spriječiti pravljenje novih neurona u hipokamusu čime će usporiti vezu između hipokampalnih ćelija. Šta više, studija na životinjama je dokazala da samo jedan stresan događaj može uništiti tek stvorene neurone u hipokampusu.
Izvor i foto: b92.net