- Gratis period, niska godišnja kamata, dug rok otplate su elementi koji ovaj kreditini aranžman čine povoljnim. Međutim tu se priča ne završava, zapravo tek počinje, jer koliko god vam neko dao povoljan kredit dolazi dan kad morate da počnete da ga vraćate, do toga dana je sve bilo glatko, ali onda počinju problemi. Pogotovo postoje problemi ako predviđanja kažu da će troškovi održavanja autoputa biti veći od prihoda koje će ostvarivati od putarina, kazao je Tuponja zaPortal Analitika.
Tuponja je ocijenio da brze ceste kao alternativno rješenje ne bi trebalo odbaciti.
ANALITIKA: Kakav je stav Pozitivne o izgradnji autoputa prema sjeveru?
TUPONJA: Crnoj Gori je hitno potrebna moderna saobraćajnica koja povezuje sjever i jug zemlje. Svima je jasno da sadašnji magistralni put ni izdaleka ne zadovaljava ni narasle saobraćajne potrebe ali ni standarde sigurnosti u saobraćaju, pored toga svima je jasno i sasvim je izvjesno da će u narednim godinama biti više saobraćaja, još više zagušenja i još više sigurnosnih problema starom magistralom kroz Platije. Dakle, uopšte se ne postavlja pitanje da li moramo graditi novu i savremenu saobraćajnicu adekvatnu današnjem vremenu, jednostavno svi znamo da moramo i to hitno.
Ta saobraćajnica nije važna samo sa aspekta prevoza putnika i roba, već i sa aspekta regionalnog razvoja, ispunjenja ekonomskih preduslova za razvoj sjevera, iskorištenje i dostupnost turističkih destinacija, zaustavljanje iseljavanja sa sjevera, povezivanje Crne Gore sa Evropom preko Srbije i td. Ta saobraćajnica je od izuzetne važnosti za budućnost Crne Gore i na nju se ne smije dugo čekati.
Nama je potrebna kvalitetna veza sjevera i juga zemlje i dalje prema Beogradu i to što prije.Bilo bi dobro ako bi Crna Gora bila ekonomski snažna zemlja da može sebi priuštiti da to bude autoput, međutim, neću vam reći ništa novo kad kažem da Crna Gora nije ekonomski snažan zemlja, naprotiv, zemlja koja ima ogroman dug i koja mora izuzetno voditi računa o daljem zaduživanju zemlje kako ne bi ušla u zonu dužničkog ropstva.
ANALITIKA: Da li je po državu dobar ugovor sa Kinezima?
TUPONJA: Prema onome što znamo, a moramo ostaviti rezervu da ne znamo sve, ponuđeni kreditni aranžman kineske banke je povoljan. Gratis period, niska godišnja kamata, dug rok otplate su elementi koji ovaj kreditini aranžman čine povoljnim.
Međutim tu se priča ne završava, zapravo tek počinje, jer koliko god vam neko dao povoljan kredit dolazi dan kad morate da počnete da ga vraćate, do toga dana je sve bilo glatko, ali onda počinju problemi. Pogotovo postoje problemi ako predviđanja kažu da će troškovi održavanja autoputa biti veći od prihoda koje će ostvarivati od putarina. Onda ćemo, osim što ćemo vraćati kredit Kinezima, svake godine još dodatno finansirati i održavanje autoputa. To nije dobar scenario.
Što se tiče ugovora sa izvođačem radova javnost je tek nedavno saznala da taj ugovor sadži niz iznenađujućih nepovoljnosti po državu Crnu Goru. Sama činjenica da se država odrekla praktično svih vrsta poreza, carina i akciza koji su u vezi autoputa čini da ova dionica autoputa ne košta 810 miliona već mnogo više od milijardu eura. Neshvatljivo je pristajanje naše Vlade da je u slučaju spora nadležan sud u Pekingu, zar je za očekivati da kineski sudovi u sporu Crne Gore i kineske firme zaštitie interes Crne Gore.
Puno je tu pitanja na koja crnogorskoj javnosti treba dati odgovor o „poslu vijeka“.
ANALITIKA: Šta je sa brzom cestom kao alternativom autoputu?
TUPONJA: Najprije treba građanima pojasniti što se krije iza naziva brze ceste, treba pojasniti da nije velika razlika između autoputa i brze ceste u zadovoljenju saobraćajnih potreba Crne Gore, a da je ogromna razlika u troškovima izgradnje. Treba reći da je brza cesta sabraćajnica koja ima po dvije kolovozne i jednu zaustavnu traku u oba smjera. Da je razlika od autoputa u tome što se brze ceste projektuju na maksimalnu brzinu od 110km/h, brze ceste dozvoljavaju nešto manji radijus krivine i nešto veći nagib puta. Priključne petlje su značajno jednostavnije, takođe i tuneli i mostovi kao najskuplji elementi autoputa, koridor je uži pa prema tome i zemljište koje treba otkupiti. Sve to čini da se gradnja brzih cesta lakše prilagođava našem izuzetno zahtjevnom terenu i čini ih mnogo jeftinijim u odnosu na autoput.
Imajući u vidu cijenu koštanja, jednostavnost, našu ekonomsku moć, teren kojim prolaze, ali i vrijeme u kojem bi mogla biti izgrađena i mnoge druge parametre brze ceste su za naše prilike alternativno rješenje koje nije trebalo tako lako odbaciti. Na žalost naša Vlada nikad nije uradila kvalitetnu komparativnu analizu između autoputa i brze ceste.
Jako je važno i nemojte zaboraviti da mi u ovom „poslu stoljeća“ ne govorimo o autoputu Bar – Boljare, već o dionici Smokovac – Mataševo koja iznosi 40-tak kilometara.
Dakle mi govorimo samo o četvrtini autoputa. Niko ne zna, i ne usuđuje se da kaže, kad će početi gradnja ove dionice, ali svi tvrde da će trajati pet godina. Niko ni u snu ne pomišlja da kaže, a što je sa ostale tri četvrtine autoputa? Hoće li se one ikad graditi i od kojeg novca?
Ulazimo u nešto što može biti pogubno za naš ekonomski sistem, a da nismo dovoljno ozbiljno razmotrili sve opcije, a još manje posljedice koje iz toga slijede.
ANALITIKA: Kako će se Pozitivna izjasniti o predlogu budžeta za narednu godinu?
TUPONJA: Nakon što predstavnici Vlade u skupštinskoj proceduri pojasne brojna otvorena pitanja poslanici Pozitivne će zauzeti stav i odlučiti hoće li podržati predloženi Budžet za narednu godinu.
N.Z