Savjet za privatizaciju i kapitalne projekte objavio je polovinom septembra tender za prodaju 50,75 odsto državnog udjela u Poliex-u, na koji su se ponude prvobitno mogle dostavljati do danas.
Pravo učešća na tenderu imaju zainteresovana preduzeća, uključujući i konzorcijume, koji otkupe tendersku dokumentaciju i potpišu izjavu o povjerljivosti.
Iz Tenderske komisije je objašnjeno da učesnici na tenderu moraju imati iskustvo u oblasti proizvodnje privrednih i vojnih eksploziva u prethodnih pet godina ili godišnji poslovni prihod od sedam miliona EUR u posljednjoj poslovnoj godini i pismo namjere ili sklopljen ugovor o upravljanju sa kompanijom koja ispunjava kvalifikacione uslove.
Učesnik na tenderu, koji otkupi tendersku dokumentaciju, može formirati konzorcijum, pod uslovom da jedan član ispunjava kvalifikacione uslove. Ugovor o konzorcijumu mora da sadrži odredbe kojima se jasno i nedvosmisleno definiše neograničena solidarnost sa ostalim članovima za obaveze iz ponude.
Tenderska komisija će, kako je saopšteno, zainteresovanim ponuđačima dostaviti instrukcije za plaćanje tenderske dokumentacije, koja košta pet hiljada EUR, kao i izjavu o povjerljivosti.
Zainteresovani ponuđači treba da uz ponudu dostave i dokaz o uplaćenom depozitu ili garanciju za ponudu u korist Savjeta za privatizaciju od 200 hiljada EUR u formi bezuslovne bankarske garancije naplative na prvi poziv. Garanciju mora izdati banka koja ima kreditni rejting najmanje BBB prema agenciji Standard and Poor's ili ona koju Tenderska komisija odobri.
Izabrani ponuđač dužan je da u roku definisanom kupoprodajnim ugovorom uplati novac za imovinu preduzeća.
Poliex je osnovan kao akcionarsko društvo sa ukupno registrovanim kapitalom od 2,2 miliona EUR, podijeljenim na 389,75 hiljada akcija nominalne vrijednosti 5,68 EUR.
Na prodaju je ponuđeno 26,65 odsto dionica Poliexa koje pripadaju Vladi, 19,75 odsto u vlasništvu države i 4,35 odsto Fonda za obeštećenje.