Suočeni sa situacijom, gradski oci su donijeli radikalnu odluku: da presele svaku ulicu, svaku kuću, svaku zgradu tri kilometara dalje. Nesvakidašnji građevinski projekat, nazvan "Kiruna-4-ever", povjeren je arhitektonskom birou Vajt, a njegovu realizaciju će finansirati kompanija LKBA koja eksploatiše rudnik.
Ipak, nije jednostavno pomjeriti čitav grad od 18.200 stanovnika. Planirano je da se dio po dio preseli cijela infrastruktura. Čim jedan kvart bude ponovo podignut na novom prostoru, original će biti srušen. Građevine do kojih Švedani posebno drže, kao što su male drvene crkve, biće premještene.
Predviđeno je, takođe, da novi-stari grad dobije i izvjesna poboljšanja - nove trgove, parkove, škole i vrtiće. Cilj je da grad bude još funkcionalniji i prijatniji za život, navode inicijatori projekta.
"Zato su nas građani i podržali i sa nastrpljenjem čekaju da nikne njihov novi grad", objasnio je Mikael Stenqvist, arhitekta projekta, prenose švedski mediji.
Tokom prve etape, započete u junu, koja će trajati sedam godina, trebalo bi preseliti centar grada. Ako sve bude teklo po planu, Kiruna će u cjelosti biti na svom novom geografskom položaju 2.100. godine
[ B92/Tanjug ]