Prije samo godinu dana etnički Rusi sa ukrajinskim državljanstvom snažno su podržavali ruskog predsjednika i bili naklonjeni partijama koje zagovaraju tijesnu saradnju Kijeva sa Moskvom. Međutim, odnos snaga na političkoj sceni Ukrajine preokrenuo se sa razvojem ratnih sukoba u Donbasu, za koje mnogi smatraju da su započeti u ruskoj režiji.
- Mnogi etnički Rusi, inače državljani Ukrajine, sada postaju ukrajinske patriote, u punom značenju te riječi - kaže za “Slobodnu Evropu” profesor Kijevske akademije Andreas Umland.
Oči Evrope i Amerike sada su uprte u ruskog predsjednika od kojeg se očekuje da prizna rezultate izbora i legitimitet Ukrajine kao suverene države. Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov rekao je juče da će Rusija priznati rezultate izbora.
- Za nas je veoma važno da Ukrajina konačno dobije rukovodstvo koje se neće boriti među sobom i koje neće vući Ukrajinu ka Zapadu ili ka Istoku, već će rešavati stvarne probleme - rekao je Lavrov.
Ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk i predsjednik Petro Porošenko započeli su pregovore o formiranju koalicione vlade pošto su prvi rezultati izbora pokazali da su stranke “Narodni front” i “Blok Petra Porošenka” osvojile najveći broj glasova. Ekstremno desničarska stranka “Svoboda” jedva je prešla cenzus, a “Desni sektor” je ostao ispod. “Radikalna partija” Oleha Ljaška otela je dio glasačkog tijela Juliji Timošenko i stigla do 7,4 odsto glasova, dok je “Opozicioni blok” Jurija Bojka sa 9,7 odsto glasova ostvario najbolje rezultate kada je riječ o proruskoj opciji.
Predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo pozdravio je “pobjedu demokratije i programa evropskih reformi” u Ukrajini, a zamjenik šefa ruske diplomatije Grigorij Karasin izjavio je da rezultati ukrajinskih izbora predstavljaju “trijumf pristalica mira”.
- Većinu su dobile stranke koje se zalažu za mirno rješavanje krize. Riječ je o razumnim političkim snagama koje ne pozivaju na direktno pribjegavanje sili - rekao je Karasin.
O definitivnom kraju stare narandžasto-plave podjele svjedoče i rezultati ankete Fonda za borbu protiv korupcije, sprovedene u Harkovu i Odesi, gradovima u kojima je vladala najjača podrška Moskvi. Među pripadnicima ruske manjine, 34 odsto ispitanika je izjavilo da Ukrajina u budućnosti treba da njeguje tijesne veze sa Evropom, dok je upola manji broj podržao saradnju sa Rusijom. Čak 58 odsto priznalo je da se njihovo mišljenje o Vladimiru Putinu drastično pogoršalo za samo godinu dana.
(blic.rs)