U Evropi, bez Islanda i Rusije, postoji takozvano evropsko ljetnje računanje vremena, koje se ukazno koristi i kod nas. Ono podrazumijeva da se časovnici pomjeraju svake poslednje nedjelje u martu i oktobru, prvo sa 2 na 3 sata, a potom, s jeseni, obrnuto.
Istraživanje "Galup" instituta pokazuje da 53 odsto Austrijanaca smatra da bi "ljetnje vrijeme" trebalo da bude zadržano tokom čitave godine. Na drugoj strani 40 odsto njih i dalje želi da pomjera kazaljke na svojim satovima dva puta godišnje.
Posebno mlađi od 30 godina su protiv pomjeranja kazaljki. Čak 60 odsto Austrijanaca ispod 30 godina želi da se prestane sa tom praksom.
Studije pokazuju da se pomjeranjem kazaljki na satu ne ostvaruje ušteda energije, što je bio glavni cilj, već umjesto toga prouzrokuje poremećaj bioritma kod ljudi.
Pomjeranje sata već godinama izaziva debate u Austriji. Prije dvije godine lider Slobodarske partije Koruške pokrenuo je veliku inicijativu za ukidanje ove prakse, ali ona do danas nije urodila plodom. Nemački psiholog Jirgen Zuli svojevremeno je tvrdio da pomjeranje sata nije samo beskorisno nego je i opasno.
Tome u prilog idu i brojne studije, a svake godine, pa tako i prošle, veliki broj ljudi žali se na to da pomjeranje kazaljki negativno utiče na njihovo zdravlje. Zbog toga su sve učestaliji savjeti o tome kako da priviknete tijelo na ovu naizgled beznačajnu promjenu.
Šta vi mislite o ljetnjem i zimskom računanju vremena? Da li vam je noćas teško pao sat sna više?
Izvor: b92.net