Kako je saopšteno iz Mnistarstva, Ivanović je o aktuelnim i budućim aktivnostima na razvoju poljoprivrede i prerade na području Pljevalja, razgovarao sa predsjednikom Opštine Mirkom Đačićem.
„Nakon čega su obišli kompaniju Vektra i prisustvovali svečanom potpisivanju 43 ugovora o podršci kroz MIDAS V projekat sa poljoprivrednim proizvođačima sjevernih opština“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da su među potpisnicima najzastupljeniji bili Pljevljaci, njih 12.
Ivanović je kazao da je zadovoljan što Vektra „dolazi u fazu da možemo da kažemo da u Crnoj Gori imamo fabričke kapacitete sa kojima možemo da se takmičimo i u regionu i šire“.
„Mislim da svima treba da bude jasno da govorimo o proizvodu koji bi naredne godine mogao biti izvozni proizvod broj jedan. Svi u sistemu trebalo bi da imamo poseban odnos prema drvopreradi, jer se Vektra pokazuje kao lider. Posao nije završen, ali siguran sam da će biti, kako bi ostvarili ciljeve – povećanje proizvodnje, izvoz, i veći broj radnih mjesta“, naveo je Ivanović.
Izvršni direktor Vektre Dragan Brković pojasnio je da se, nakon izlaska kompanije iz stečaja 20.juna, intenzivno radi na povećanju proizvodnje, ekspoloataciji u šumi i završetku fabrike peleta, čime bi bio okončan primarni ciklus investicija.
„Zaposlili smo 200 radnika. S obzirom da nemamo kadrovskih rješenja koja su nam potrebna, raspisali smo i međunarodni konkurs, kako bi radili u punom kapacitetu. Ovih dana smo posvećeni organizaciji posla u okviru eksploatacije sirovine u šumi, odnosno novoj organizaciji i pristupu gazdovanju“, kazao je Brković.
On je najavio da će naredne godine uložiti puno više, kako bi nadomjetili sve propušteno i valorizovali kapacitete impozantne ne samo za Crnu Goru, nego u region i šire.
Brković je najavio i nova zapošljavanja u narednom periodu, kroz investicije u peletaru, fabriku lameliranih elemanata i energetski blok, navodeći da će do polovine sljedeće godine u kompaniji raditi 350 do 360 radnika, sa dodatnih 150 kooperanata i oko 500 u dijelu eksploatacije drvnih sortimenata.
Đačić je kazao da će Opština za Vektru učiniti sve što je u mogućnosti lokalne samouprave, da se taj sistem održi i bude uspješan projekat.
„Svjedoci smo da u Pljevljima, pored velikih privrednih sistema, imamo značajan broj poljoprivrednih gazdinstava, oko tri hiljade. Možda su oni najveće privredno društvo na teritoriji Pljevalja. Neki od tih proizvođača, među kojima i ovi koji su danas potpisali ugovor za MIDAS, koristili su sredstva podrške kroz nekoliko takvih projekata, što pokazuje njihovu posvećenost razvoju poljoprivrede na porodičnim gazdinstvima“, rekao je Đačić.
Ivanović je kazao da interesovanje za MIDAS govori da postoji veliki interes da se na prostoru Pljevalja poljoprivreda ozbiljnije razvija.
„Ja kao ministar tražim od proizvođača da povećavaju posjede, obrađene površine, otvaraju nova radna mjesta i razmišljaju o preradi“ poručio je Ivanović.
On je rekao da je Ministarstvo obezbijedilo i nova sredstva podrške za koja poljoprivrednici treba da budu spremni.
„MIDAS ide u istoriju, otvaramo uskoro IPARD like, sa 3,5 miliona EUR u prvoj fazi, što znači da se u narednih osam do deset mjeseci investira osam osam do deset miliona EUR u crnogorsku poljoprivredu“, pojasnio je Ivanović.