Abiznis

Preporuka DRI: Vlada da uplati deset miliona CBCG

cbcg
D
ržavna revizorska institucija je dala pozitivno mišljenje na finansijske iskaze Centralne banke za prošlu godinu. Ovo je prvi put da se radi revizija monetarne vlasti u Crnoj Gori. Revizijom je rukovodio senator Branislav Radulović.

Preporuka DRI: Vlada da uplati deset miliona CBCG
Portal AnalitikaIzvor

Osnovi kapital CBCG je bio 40 miliona eura što, kako navodi DRI, nije u skladu sa zakonom o CBCG, koji propisuje da mora da bude veći za deset miliona. DRI je preporučila da Vlada obezbijedi taj novac iz budžeta.

CBCG je prošlu poslovnu godinu završila sa profitom od 484,6 hiljada eura. Dok je ukupni kapital centralne monetarne institucije iznosio 58,8 miliona eura, što je za 1,3 miliona manje nego prethodne godine. Najveću dobit CBCG je ostvarila 2011, kad je profit iznosio 4,8 miliona eura, dok je 2012. bila 761 hiljadu.

Profit je uvećan za 207 hiljada eura neraspoređene dobiti iz ranijih godina, a potom je polovina raspoređena u opšte rezerve, a druga polovina u budžet.

“Smanjenje ukupnog kapitala u najvećoj mjeri je uzrokovano promjenom fer vrijednosti hartija od vrijednosti raspoloživih za prodaju u iznosu od 1,3 miliona eura”, navodi se u izvještaju.

Međunarodne državne rezerve na kraju prošle godine iznosile su 393,3 miliona eura. Od toga 140,3 miliona predstavljaju kratkoročno oročeni plasmani kod centralnih banaka, 46,8 miliona plasmani kod stranih poslovnih banaka, a pet miliona plasmani u mikrofinansijske organizacije. Kod MMF-a je 36,8 miliona eura, 101,8 miliona su hartije od vrijednosti za prodaju, a 17 miliona hartije od vrijednosti do dospijeća.

Na kraju 2013. Ukupno izdvojene rezerve banaka iznosile su 196,9 miliona eura, od čega je na računima kod CBCG 76,1 odsto, a u obliku državnih zapisa 23,9 procenata.

“Opredjeljenje kod upravljanja rezervama je da dio  sredstava u svakom trenutku bude raspoloživ za realizovanje vladinih obaveza. Održavala se dnevna likvidnost na nivou od 40 do 50 miliona eura. Stanje ovih sredstava na kraju godine je iznosilo 45,3 miliona eura, a to su depoziti po viđenju kod centralnih i stranih poslovnih banaka”, navodi se u izvještaju.

U investicionom portfoliju hartija od vrijednosti CBCG, koji iznosi 101,7 miliona, je 27,9 miliona njemačkih državnih obveznica, 31,8 miliona holandskih, 8,6 miliona finskih, 28,9 miliona francuskih i 800 hiljada eura austrijskih.

“U strukturi deviznih rezervi nema depozitnih sredstava u zlatu, jer je 2009, na zahtjev Ministarstva finansija, naloženo da se cjelokupni iznos zlatnih rezervi sa računa CBCG transferiše u korist računa Ministarstva kao osiguranje za kredit kod Kredit Svis banke”, navodi se u izvještaju.

CBCG je lani raspolagala sa 30,7 miliona eura gotovine u trezoru i blagajni, a sa neoročenim depozitima imala je ukupno 76,3  miliona. Kod stranih banaka je oročeno 192,2 miliona , od čega 140 miliona kod Centralne banke Luksemburga, 363 hiljade kod Federalnih rezervi SAD, 26,8 miliona kod Siti bank Kanada i 20 miliona kod BNP Paribas.

“Obveznice raspoložive za prodaju u iznosu 101,8 miliona predstavljaju  dužničke hartije od vrijednosti koje su izdale njemačka, holandska i finska vlada sa ročnošću od jedne do tri godine”, stoji u izvještaju i dodaje se da su potraživanja po osnovu kamata na obveznice 1,1 milion.

“Popis HOV nije vršen u cjelosti u skladu sa pravilnikom CBCG, jer u popisnu listu nijesu uneseni svi podaci i to naziv izdavaoca HOV, datum izdavanja, fer vrijednost HOV namijenjene prodaji i rok dospijeća”, upozorila je DRI.

CBCG je prihodovala 11,4 miliona eura od kamata, provizija, naknada i kirija. Ukupno je potrošeno nešto manje od 11 miliona eura, a najveća stavka su zarade zapsolenih od 6,1 miliona eura i bili su 160 hiljada eura veći nego godinu ranije.

Imali su i 1,2 miliona eura gubitka po osnovu HOV.

Uvodom u personalne dosjee zaposlenih utvrđeno je da su na dva radna mjesta, za koje su predviđeni fakulteti političkih nauka, ekonomije ili prava, zaposleni jedan gimnazijalac i jedna medicinska sestra.

Opšti troškovi poslovanja iznose 2,9 miliona eura, a među najvećim stavkama su 624 hiljade za amortizaciju, 361 hiljadu rezervacija po osnovu sudskih sporova, 157 hiljada za gorivo i struju, 278 hiljada za humnitarne aktivnosti, kao i 369 hiljada za održavanje imovine.

CBCG je jedan od najvećih rentijera i od iznajmljivanja poslovnih prostora zadradila je 182,2 hiljade eura. Podstanari kod Centralne banke su  IBM na Žabljaku, Telekom i CDA, te Atlas banka i Udruženje banaka u Podgorici, CKB u Danilovgradu, Beranama i Kolašinu, Prva banka je podstanar u Ulcinju, Nikšiću i Kotoru, gdje je zakupac i Atlas banka. Atlas banka je takodje zakupac u Herceg Novom, Mojkovicu, Bijelom Polju i Plavu, dok je notaru u Baru iznajmljeno 232 kvadrata.

Portal Analitika