Zato su radnici otpočeli borbu za svoja prava, ali ne za skraćivanje smjena ili ukidanje pretresa, već za naplatu vremena koje provedu u redu.
"Prolazak kroz skenere se odvija van mog radnog vremena. Ako su ljudi zarobljeni u tvojoj zgradi i ako im nije dopušteno da odu, onda bi bio red i da im platite, zar ne?", kaže 37-godišnji Džesi Bask iz Nevade.
On je zajedno sa svojim kolegama uložio žalbu američkom Vrhovnom sudu, a nakon njegovog predmeta uslijedile su desetine iz drugih skladišta Amazona, ali i iz drugih kompanija.
Kako kažu analitičari, ovi slučajevi bi mogli da promjene odnos kompanija prema radnicima koje zapošljavaju po satu.
"Kompanije kao što je Amazon koriste detektore kako bi se objezbedili od krađe, ali radnici kao što je Bask kažu da se njima bukvalno krade vrijeme, u korist kompanije", navodi Blumberg.
Ako slučaj prođe Vrhovni sud, biće proslijeđen federalnom parničnom sudu, a ukoliko radnici i tamo pobjede, Amazon će morati da plati odštetu čak 400.000 radnika, što će se mjeriti u stotinama miliona dolara.
Amazon nije komentarisao slučaj, ali je na tvrdnje da se u redovima čeka i do pola sata, odgovoreno da "podaci pokazuju da se kroz skenere prolazi uz malo, ili nimalo čekanja".