Avion u kojem se nalazi 33-godišnji Makpo je poletio iz liberijske prijestolnice Monrovije, kratko se zaustavio u američkoj saveznoj državi Maine, da bi zatim doletio u Klinički centar Nebraske, prenijela je agencija AFP.
On će biti drugi pacijent zaražen ebolom koji će se liječiti u specijaliziranom izolacijskom odjeljenju medicinskog centra u Nebraski.
Makpoa, koji je nekoliko godina radio na humanitarnim projektima u Liberiji, angažirala je prošle sedmice kuća NBC News, ali je samo dan kasnije smješten u karantin nakon što su kod njega primijećeni simptomi ebole.
Makpo se "odlično osjeća" i može sam da jede i pije, što je dobar znak, izjavila je Nancy Snyderman, urednica NBC Newsa, dok je Makpoov otac Mitchel Levy rekao da se njegov sin "ne osjeća baš toliko bolesnim".
Predsjednica Upravnog odbora NBC Newsa Deborah Turness je rekla da se pomno prati stanje ekipe koja je u Liberiji radila sa Makpoom, ali kod njih zasad nisu primijećeni simptomi ebole.
Oni će biti prevezeni avionom natrag u SAD, a zatim će biti smješteni u karantin na 21 dan, što je maksimalni period inkubacije za ebolu, najavila je ona.
Liberija je najteže pogođena epidemijom ebole, budući da na tu zemlju otpada blizu dvije trećine od ukupno 3.338 smrtnih slučajeva od ebole u zapadnoj Africi.
Makpo je peti Amerikanac koji se vraća u SAD na liječenje od početka izbijanja posljednje epidemije ebole.
Posebni bolnički odjel za izolaciju u Nebraski je napravljen 2005. namjenski za liječenje bolesti kao što je ova, kazao je doktor Phil Smith, koji nadgleda ovaj odjel.
"Mi smo spremni, željni i sposobni da se pobrinemo za ovog pacijenta", rekao je Smith. "Mi smatramo našom dužnošću da ovim američkim državljanima pružimo najbolju moguću njegu".
Ljekari u izolacijskom odjelu, najvećem od četiri u zemlji, pregledati će Mukpoa kada stigne prije nego što započnu sa liječenjem.
Virus koji izaziva ebolu se ne širi zrakom i može se proširiti samo direktnim kontaktom sa tjelesnim izlučevinama – krvlju, znojem, povraćanjem, izmetom, urinom, pljuvačkom ili spermom – inficirane osobe koja već pokazuje simptome.
Oni su saopštili da će primijeniti naučene lekcije iz liječenja humanitarnog radnika Ricka Sacrea, kojeg su liječili u septembru.
Izvor: aljazeera.net