"Roming uslugu ne koriste svi građani Srbije i regiona, pa bi trebalo uložiti zajednički trud da se ta oblast uredi tako da se ne ponovi praksa većine zemalja EU, gdje je smanjenje cijena rominga pratilo povećanje cijena u nacionalnom saobraćaju", rekli su agenciji Beta u Vip mobajlu.
Srbija, Crna Gora, Makedonija i Bosna i Hercegovina potpisale su 29. septembra sporazum o izjednačavanju cijena rominga sa cijenama u unutrašnjem telefonskom saobraćaju, a očekuje se da će sporazum potpisati Albanija i Turska.
U Vip mobajlu su istakli su da je neohodan konsenzus o poslovnom modelu na osnovu kojeg će biti utvrđeni uslovi i dinamika smanjenja cijena rominga u regionu, kao i procjena efekta novih mjera na ukupno tržište telekomunikacija u regionu.
"Ako budu poštovani svi interesi, cijene rominga u regionu mogle bi da budu snižene u periodu od naredne tri godine, s tim što bi se već za iduću sezonu godišnjih odmora mogle očekivati nešto povoljnije cijene tih usluga", kazali su u toj kompaniji.
U Vip mobajlu navode da bi inicijatori trebalo da rade na širenju broja potpisnica sporazuma, jer ako se novi propisi budu primjenjivali samo u četiri države, ujednačavanje cijene rominga neće pokriti najatraktivnije roming destinacije u regionu.
"Ako su regulatori željeli da donesu mjere koje će zaista uticati na smanjenje cijena u telekomunikacionom saobraćaju, bilo bi bolje da je država smanjila cijenu interkonekcije među operaterima, to jest iznos koji plaćamo za pozive iz jedne mreže u drugu", rekli su u Vip mobajlu i istakli da bi od toga korist imali svi građani Srbije, a ne samo oni koji putuju.
U kompaniji Telenor su istakli da se konstantno zalažu za predvidivost regulatornog okvira i da bi željeli da od početka budu uključeni u sporazum o smanjenju cijena rominga, dok su u Telekomu Srbija naveli da bi ukidanje rominga moglo da znači i formiranje jedinstvenog telekomunikacionog tržišta za pomenute zemlje, što je vrlo kompleksno pitanje.
(B92, Beta)