Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • KOSTIĆ: Od ličnog bankrota kod nas bilo bi više štete nego koristi; MF: Ne bi bilo značajnijih ekonomskih efekata

KOSTIĆ: Od ličnog bankrota kod nas bilo bi više štete nego koristi; MF: Ne bi bilo značajnijih ekonomskih efekata

Prosječni Crnogorac dužan je, prema podacima Centralne banke oko 1.400 eura, ili otprilike tri prosječne plate. Veći problem od toga je to što mnogi dug ne mogu da vrate. Podaci Centralne banke pokazuju da u bankama na kraju juna bilo preko 540 miliona eura kredita koji kasne s otplatom duže od mjesec. Od toga su više od četvrtine krediti dati stanovništvu – čak 145 miliona. Razvijene zemlje ovaj problem pokušavaju da riješe kroz sistem ličnog bankrota. Prezaduženom građaninu dodjeljuje se stečajni upravnik koji pomaže da se nađe način za vraćanje dugova.

 

kosticvasilije
E
konomski analitičar Vasilije Kostić vidi potencijal u ovom rješenju. “Sa stanovišta opravdanosti takve inicijative mislim da je to sasvim u redu i da to nije ništa novo, niti ništa  što bi bilo čudno”.

KOSTIĆ: Od ličnog bankrota kod nas bilo bi više štete nego koristi; MF: Ne bi bilo značajnijih ekonomskih efekata
Portal AnalitikaIzvor

Naša vlada, međutim, ne vjeruje u ovo rješenje.

Iz PR službe Ministarstva finansija saopštili su da “uvođenje ličnog bankrota ne bi imalo značajnije ekonomske efekte, a takođe bi, prilikom eventualnog usvajanja takvog rješenja, trebalo imati u vidu i nasljeđe i mentalitet naših građana, odnosno razmotriti složenost implementacije ovakvog rješenja u crnogoskim uslovima s obzirom da isto podrazumijeva da neko drugi upravlja i raspolaže primanjima pojedinaca koji proglase bankrot”.

Rješenje jeste američko i evropsko, ali su i zemlje regiona njemu pribjegle. Hrvatska i Slovenija usvojile su zakon o ličnom bankrotu, a o njemu se raspravlja i u srbijanskoj i bosanskoj javnosti.

Naše Ministarstvo finansija, međutim, upravo se poziva na iskustva regiona kao razlog za neuvođenje institucije ličnog bankrota u Crnoj Gori.

“Ono što smo uočili da se pokazalo kao dominantno u praksama zemalja koje su uvele ovaj mehanizam jeste pojava ‘moralnog hazarda’, odnosno problema zloupotreba takvog zakonskog rješenja”, kazali su iz Ministarstva.

I analitičari su svjesni tog problema, ali ne krive rješenje već naše institucije.

“Mislim da u jednom društvu u kome tržišne institucije i državne institucije nisu do kraja etablirane, takvo jedno rješenje može da proizvede niz neželjenih efekata. Ako nemate etablirane institucije, tj ako nemate institucionalnu i institucionalnu efikasnost onda možete imati više štete nego koristi. Takvo rješenje onda može na mnogo načina da bude zloupotrijebljeno”, kaže Kostić.

Umjesto kroz zakon o ličnom bankrotu, Vlada Crne Gore odlučila je da se sa prezaduženošću i neplaćanjem dugova bori kroz budući Zakon o sporazumnom finansijskom restrukturiranju dugova prema finansijskim institucijama.

Kod ličnog bankrota postupak vodi sud, pokreće ga dužnik ili njegov žirant, ali to može biti i radnik kojemu preduzeće duguje platu. Osoba čija su zaduženja veća od imovine dobija "stečajnog upravnika" koji brine o tome da plati dugove iz imovine, svojim radom ili oprostom, uz zaštitu njegovog dostojanstva.

Ovo rješenje moglo bi, ipak biti testirano i pred našim narodnim poslanicima, jer je Liberalna partija najavila da će svoj predlog Zakona o ličnom bankrotstvu uskoro dostaviti Skupštini na razmatranje. Bilo to sada ili kasnije, ovakve vidove institucionalnog i tržišnog ponašanja moraćemo usvojiti, kažu analtičari.

 

 

(Atlas TV)

Portal Analitika