Naša vlada, međutim, ne vjeruje u ovo rješenje.
Iz PR službe Ministarstva finansija saopštili su da “uvođenje ličnog bankrota ne bi imalo značajnije ekonomske efekte, a takođe bi, prilikom eventualnog usvajanja takvog rješenja, trebalo imati u vidu i nasljeđe i mentalitet naših građana, odnosno razmotriti složenost implementacije ovakvog rješenja u crnogoskim uslovima s obzirom da isto podrazumijeva da neko drugi upravlja i raspolaže primanjima pojedinaca koji proglase bankrot”.
Rješenje jeste američko i evropsko, ali su i zemlje regiona njemu pribjegle. Hrvatska i Slovenija usvojile su zakon o ličnom bankrotu, a o njemu se raspravlja i u srbijanskoj i bosanskoj javnosti.
Naše Ministarstvo finansija, međutim, upravo se poziva na iskustva regiona kao razlog za neuvođenje institucije ličnog bankrota u Crnoj Gori.
“Ono što smo uočili da se pokazalo kao dominantno u praksama zemalja koje su uvele ovaj mehanizam jeste pojava ‘moralnog hazarda’, odnosno problema zloupotreba takvog zakonskog rješenja”, kazali su iz Ministarstva.
I analitičari su svjesni tog problema, ali ne krive rješenje već naše institucije.
“Mislim da u jednom društvu u kome tržišne institucije i državne institucije nisu do kraja etablirane, takvo jedno rješenje može da proizvede niz neželjenih efekata. Ako nemate etablirane institucije, tj ako nemate institucionalnu i institucionalnu efikasnost onda možete imati više štete nego koristi. Takvo rješenje onda može na mnogo načina da bude zloupotrijebljeno”, kaže Kostić.
Umjesto kroz zakon o ličnom bankrotu, Vlada Crne Gore odlučila je da se sa prezaduženošću i neplaćanjem dugova bori kroz budući Zakon o sporazumnom finansijskom restrukturiranju dugova prema finansijskim institucijama.
Kod ličnog bankrota postupak vodi sud, pokreće ga dužnik ili njegov žirant, ali to može biti i radnik kojemu preduzeće duguje platu. Osoba čija su zaduženja veća od imovine dobija "stečajnog upravnika" koji brine o tome da plati dugove iz imovine, svojim radom ili oprostom, uz zaštitu njegovog dostojanstva.
Ovo rješenje moglo bi, ipak biti testirano i pred našim narodnim poslanicima, jer je Liberalna partija najavila da će svoj predlog Zakona o ličnom bankrotstvu uskoro dostaviti Skupštini na razmatranje. Bilo to sada ili kasnije, ovakve vidove institucionalnog i tržišnog ponašanja moraćemo usvojiti, kažu analtičari.
(Atlas TV)