Svijet

Grupa elitnih izraelskih obavještajaca odbila poslušnost zbog Palestine

iyraelskispec
G
rupa od 43 rezervista najprestižnije izraelske vojne jedinice - za obavještajnu djelatnost, odbila je poslušnost jer ne žele da "učestvuju u nepravdi nad Palestincima".

Grupa elitnih izraelskih obavještajaca odbila poslušnost zbog Palestine
Portal AnalitikaIzvor

To je jedan od najvećih prigovora savjesti u Izraelu poslednjih godina, ocijenila je Agencija Frans pres.

"Mi, starješine jedinice '8200', rezervisti, izjavljujemo da odbijamo da učestvujemo u akcijama protiv Palestinaca i ne želimo da nas više koriste za jačanje izraelske vojne kontrole nad Palestincima na okupiranoj teritoriji", navodi se u pismu 43 oficira i vojnika upućenom izraelskom premijeru i Generalštabu vojske.

"Više ne možemo da mirne savjesti služimo tom sistemu uskraćujući prava milionima ljudi", piše u pismu u koje je uvid imala agencija AFP.

Pismo, upućeno manje od tri nedelje posle završetka rata u Pojasu Gaze - pišu potpisnici - ne odnosi se na taj sukob, već na ukupnu politiku izraelske vlasti i rada obavještajaca u službi te politike, radi nadgledanja miliona Palestinaca, sve do zadiranja u njihove privatne živote.

Vojni disidenti koje u Izraelu nazivaju "refuzniks", osudili su "politički progon" uz njihovo obavještajno angažovanje, kao i način na koji vojni sudovi sude Palestincima.

Potpisnici kritikuju to što milioni Palestinaca gotovo pola vijeka žive pod vojnom vlašću, kiritkuju i jevrejsku kolonizaciju i "licemerje" politike bezbjednosti.

Vojska je negirala osnovanost svih tih ocjena i saopštila da "nema izvještaja o tome da je bilo slučajeva prekršaja navedenih u tom pismu".

"Manifest četrdeset trojice" dolazi iz jedinice koja, po prirodi stvari, rijetko izlazi iz sijenke. Jedinica čija je oznaka "8200" je elitna vojna obavještajna služba, specijalizovana za elektronsku odbranu i zadužena za priskuškivanje, a često sarađuje sa američkom Agencijom za nacionalnu bezbjednost (NSA).

Jedan zvaničnik službe bezbjednosti je rekao za AFP da to što grupa obavještajaca "pere svoj prljav veš u javnosti, a ne u vojsci", jeste "dokaz da se tu radi o političkom aktivizmu, a ne o želji da se promjeni sistem". Po njegovim riječima, ta 43 potpisnika čine manje od jedan odsto ukupnog broja rezervnog sastava jedinice "8200".

U Izraelu gdje vojska ima prominentnu ulogu i gdje je javnost u velikoj mjeri podržava zbog nedavnog rata u Gazi, poslednji značajan prigovor savjesti je bio 2003, tokom druge palestinske pobune - "intifade". Tada je dvadeset sedam pilota Ratnog vazduhoplovstva odbilo da sprovede operacije likvidacije na palestinskim teritorijama.

Portal Analitika