Društvo

Koliko je droge zaplijenjeno u Crnoj Gori

1009drogaPOCETNA
Za krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, pred sudovima u Crnoj Gori u radu je 83 predmeta -protiv 182 lica. Protiv 29 osoba donijeta je osuđujuća presuda, protiv šest lica donijeta je oslobađajuća presuda, protiv četiri  lica optužba je odbijena, a protiv jednog odbačena. Ostalo je neriješeno 46 predmeta protiv 142 lica

Koliko je droge zaplijenjeno u Crnoj Gori
Portal AnalitikaIzvor

Vlada Crne Gore u Prilogu Izvještaja EK, detaljno je izvjestila Brisel o ovogodišnjim rezultatima nadležnih organa u borbi protiv trgovine narkoticima, prema kojima je u našoj državi, za prvih osam mjeseci, zaplijenjeno ukupno 659 kilograma droge i procesuirano 125 lica.

Koliki je bio značaj ovog dokumenta, svjedoči podatak da je Prilog bio prva tačka dnevnog reda Vlade na posljednjoj sjednici, što, po svemu sudeći, znači da Brisel očekuje još opipljivije rezultate u borbi protiv ove vrste organizovanog kriminala u Crnoj Gori.

1009marihuana
Tako je u izvještajnom periodu od početka godine do 1. avgusta, na teritoriji Crne Gore, u 241 pojedinačnoj akciji zaplijenjeno 659,91 kilograma opojnih droga. Najviše je zaplijenjeno marihuane – 430,7 kilograma i kokaina 227,7 kilograma, ponajviše zahvaljujući visprenosti carinika u barskoj luci kada je zaplijenjeno 225 kg kokaina.

Iako se Crna Gora, godina nazad, nalazila na rutama snadbijevanja heroionom zemalja EU, crnogorske službe su zaplijenile svega 780 grama ove opasne droge, dok je sintetičkih droga zaplijenjeno takođe simboličnih pola kilograma.

1009heroin
Zašto je zaplijenjeno malo heroina:
U izvještaju upućenom Briselu nije navedeno zbog čega su zaplijene heroina veoma skromne. Međutim, u  dokumentu “Procjena u opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori- SOCTA”, predviđa se da će zaplijene heroina biti sve manje iz jednostavog razloga- zbog toga što su domaći narko dileri zaobiđeni u heroinskm  rutama. Narodski rečeno: ispali su iz lanca podjele, što je – dobra vijest.

“Lokalne organizovane kriminalne grupe u Crnoj Gori, najvjerovatnije će u narednom periodu biti zaobiđene ili isključene iz kopnene heroinske rute od strane albanskog ogranizovanog kriminala, ukoliko sa njim dodatno ne učvrste ”savezništvo” i ponude povoljnije uslove za transport heroina preko Crne Gore, u odnosu na konkurenciju iz okruženja, navodi  se u policijskom dokumentu.

1009skank
“Posljedica ovakvog razvoja događaja po Crnu Goru je da od tranzitne sve više postaje tržišna zemlja, pa će vjerovatno sa Kosova sve više dolaziti manje količine heroinske smješe pogodnije za uličnu prodaju (500g do 1kg), a ne veće količine čistijeg heroina za dalje krijumčarenje na zapad”, tvrde policijski eksperti.

Iako nema uporednih podataka za prvih osam mjeseci, jasno je da 125 osoba procesuiranih za trgovinu narkoticima dobar posao, koji tek treba krunisati pravosnažnim posuđujuđim presudama. Konačne presude je obaveza na kojoj će, bez sumnje, briselska administracija insistirati I, na kraju, ocjenjivati poteze crnogorske vlasti u procesu priključenja EU.

Koliko je lica uhapšeno zbog trgovine drogom: Prema zvaničnim podacima, nadležnim državnim tužiocima, za prvih osam mjeseci, procesurano je 125 lica, protiv kojih su podnešene 92 krivične  prijave zbog osnovane sumnje da su počinili 115 krivičnih djela iz oblasti zloupotrebe droge.

Pored toga, službenici Odsjeka za borbu protiv droge bili su angažovani na deset predmeta koji se  sprovode uz primjenu mjera tajnog nadzora. Od toga, pet predmeta (akcija) se sprovode sa Specijalnim državnim tužiocem za borbu protiv organizovnog kriminala - "Virus", "Atlantik 69, "Šetač 2", "Albatros" i "Kontejner"; pet sa Višim državnim tužiocem -"Kvart", "Čistač", "Kanal", "Rivijera" i "Klok".

1009drogabar
Vlada se pohvalila zaplijenom kokaina u Baru i akcijom “Kvart”: U Prilogu izvještaju Evropkoj komisiji, crnogorska Vlada je posebno naglasila akciju zaplijene droge u barskoj luci i akcijom “Kvart”.

Riječ je policijskoj akciji iz juna ove godine, čija je operacionalizacija započela još 2013. a vođena je u saradnji sa Višim državnim tužiocem. Policijska paćnja bila je usmjerena prema kriminalnoj grupi koja se u dužem vremenskom periodu bavila krijumčarenjem I, prvestveno, uličnom distribucijom heroina tableta “suboxon” i marihuane, na teritoriji Podgorice. Krivičnom prijavom je, kako piše, obuhvaćeno deset lica kojima se na teret stavlja krivično djelo – neovlašćena  proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga. U toku vođenja akcije, zaplijenjeno je  ukupno: više od 560 grama heroina, oko dva kilograma skanka, preko 300 tableta suboxon i oko 900 grama smješe koja služi za miješanje sa opojnim drogama.

1009skrinsotKako je  carina otkrila kokain u Baru: Poseban dio u prilogu je posvećen velikoj zaplijeni kokaina u Baru, zbog koje je Uprava carina dobila brojne pohvale. Naravno, Vlada je detalno obavijestila Brisel o ovoj akciji.

Koristeći profile rizika integrisane u elektronskoj analizi rizika, službenici Uprave carina izvršili su targetiranje kontejnerskog tereta za detaljan pregled prispjele robe u Luci Bar, po dokumentaciji koja je pratila transport predmetne robe. Njima je bio sumnjiv jedan kontejner, pa su alarmirali policiju. Službenici Odsjeka za suzbijanje krijumčarenja su 4. juna u Slobodnoj zoni Bara izvršili detaljan pregled kontejnera sa  deklarisanim sadržajem banane 1080 koleta težine 22.248 kg. Pregledom kontejnera,  otkrivena je skrivena roba –droga kokain u količini od 223 paketa, težine oko 225 kg kokaina velike čistoće, čija tržišna vrijednost iznosi više od 12 i po miliona eura. Uprava carina obavijestila je Upravu  policije koja zajedno sa nadležnim tužiocem preduzima dalje mjere.

Sudski epolog borbe protiv droge: Vlada je detaljno raportila Briselu i o sudskom epilogu borbe protiv trgovinom narkotika.

“Za krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga pred  sudovima u Crnoj Gori ukupno je u radu 83 predmeta protiv 182 lica po optužnicama iz  ovog perioda i ranije. Od toga broja, riješeno je 37 predmeta protiv 40 lica. Protiv 29 lica donijeta je osuđujuća presuda, protiv šest lica donijeta je oslobađajuća presuda, protiv četiri  lica optužba je odbijena, a protiv jednog odbačena. Ostalo je neriješeno 46 predmeta protiv  142 lica. Odluke su pravosnažne protiv pet lica, od čega četiri osuđujuće i jedan odbačaj”, konstatuje se u Prilogu.

Najveći broj slučajeva trgovine drogom se odnosi na trgovinu marihuanom, na koju kriminalne grupe, prema SOCTI, zarađuju čak sedam puta ako je prošvercuju u zemlje EU!

Prema policijskim izvorima, cijena marihuane u Crnoj Gori iznosi između 1000 i 1200 eura za kilogram i sedam puta je jeftinija nego u zemljama EU.

Glavni pravac krijumčarenja marihuane tipa „skank“ kroz Crnu Goru, prema policijskim dokumentima, vodi od albanske granice u okolini Podgorice prema Nikšiću ili Herceg Novom, i dalje za Bosnu ili Hrvatsku. Krijumčarenjem i prodajom skanka ostvaruju se velike zarade, što je i glavni motiv za povezivanje i saradnju kriminalnih grupa iz Crne Gore sa grupama u Albaniji, BiH, Hrvatskoj i Srbiji.

Godinama nazad, tvrdilo se da se u Crnoj Gori  ne procesuiraju “krupni narko bosovi”, već samo sitniji. Ostaje da se vidi kako će Brisel u Izvještaju koji treba da izađe 8. oktobra, vrednovati ove napore crnogorske vlasti.

Predrag ZEČEVIĆ

Portal Analitika