Društvo

IPA MNE QUAKE 2014: U oktobru terenska vježba sa scenarijom katastrofalnog zemljotresa

vjezbaok
Predviđene lokacije za održavanje vježbe su prostori bivše kasarne Morače, magacina Rogami i bivše fabrike stanova u Spužu. Vježba traje tri puna dana, uključujući i jednu noć, sa realističnim scenarijom katastrofalnog zemljotresa.

IPA MNE QUAKE 2014: U oktobru terenska vježba sa scenarijom katastrofalnog zemljotresa
Portal AnalitikaIzvor

Trodnevna terenska vježba na terenu sa scenarijom zemljotresa („IPA MNE QUAKE 2014“) biće organizovana u Crnoj Gori, u oktobru 2014. godine. U vježbi će učestvovati spasilački timovi sa 20 do 30 članova u timu iz devet država Evrope uključuući i prpadnike crnogorskog MUP-a i spasilačkih službi.

Prema informaciji koju je usvojila Vlada na predlog MUP-a, predviđene lokacije za održavanje vježbe su prostori bivše kasarne Morače, magacina Rogami i bivše fabrike stanova u Spužu.

Vježba traje tri puna dana, uključujući i jednu noć, sa realističnim scenarijom. Neposredno prije početka vježbe biće organizovana štabna vježba (dva dana) u cilju adekvatne pripreme terenske vježbe, dok će se aktivnosti u pripremi i realizaciji vježbe odvijati u skladu sa Konceptom podrške zemlje domaćina (Host Nation Support) i standardima traganja i spašavanja iz ruševina (INSARAG), navodi se u dokumentu.

Tri vježbališta će biti pripremljena u skladu sa standardima u ovoj oblasti.

Mehanizam za civilnu zaštitu EU će prije vježbe biti aktiviran i preko njega će se poslati timovi civilne zaštite. U pripremi i realizaciji vježbe aktivno će učestvovati predstavnici konzorcijuma koji realizuje program, Evropske unije, Inicijative za pripremljenost i prevenciju  katastrofa u jugoistočnoj Evropi – DPPI SEE . Prema planu, organizovaće se program za međunarodne posmatrače, dok će eksterni evaluatori angažovani od Evropske komisije ocjenjivati rezultate rada timova i sveukupnu organizaciju vježbe.

Šta je cilj vježbe: Cilj štabne vježbe ogleda se u pripremi vođstva timova (vođa tima, zamjenik vođe tima, oficir za vezu itd.) za učešće u terenskoj vježbi, gdje će se predstavnici timova upoznati sa mehanizmom za civilnu zaštitu EU i njegovim mogućnostima, procedurama traženja i  prihvatanja međunarodne pomoći, situacijom koja karakteriše prostor za održavanje terenske vježbe.

Program vježbi civilne zaštite, vrijedan oko dva miliona eura, pruža zemljama partnerima mogućnost učešća u dvije  međunarodne vježbe, sa realističnim scenarijima katastrofa (zemljotresi), do kojih može doći u toj regiji. Prva vježba biće održana u Crnoj Gori, a druga u Makedoniji. Interventni timovi civilne zaštite iz zemalja partnera imaju mogućnost radne prakse u međunarodnoj spasilačkoj operaciji unutar Mehanizma za civilnu zaštitu EU.

Projekat predstavlja još jedan od koraka na putu zemalja kandidata i potencijalnih kandidata prema Evropskoj uniji, a glavni cilj je smanjivanje ranjivosti tih zemalja na prirodne  katastrofe na lokalnom, nacionalnom i regionalnom nivou. Obuhvata aktivnosti na povećavanju  sinergije i komplementarnosti između EU instrumenata i regionalnih, te nacionalnih napora koji  se mogu upotrijebiti u slučaju različitih katastrofa na Zapadnom Balkanu i u Turskoj.

P.Z.

Portal Analitika