Uprava Montenegro Airlinesa, saopštila je je danas da priželjkuje i domaću i inostranu arbitražu i da su zahvalni na svakoj sličnoj inicijativi i da jedva čekaju da se ona desi.
"Na kraju, priželjkujemo i domaću i inostranu arbitražu i zahvalni smo na svakoj sličnoj inicijativi i jedva čekamo da se ona desi. Kao nacionalna avio-kompanija, čuvajuci svoj imidž i izuzetne kadrovske, tehničke i druge potencijale, a cijeneci neprimjerenim drugačiji vid obraćanja i komunikacije sa bilo kim, a naročito onima koji bi o imidžu ponajprije trebali brinuti, nećemo odgovarati na "umjetničke dojmove" i "naknadne pameti", navodi se u reagovanju uprave Montenegro Airlinesa na izjavu bivšeg predsjednika Odbora direktora te kompanije Zorana Đurišića, koji je u pismu Vladi zatražio arbitražu.
Kako se navodi u saopštenju, Montenegro Airlines neće ulaziti u tumačenje revizionog izvještaja za 2013. godinu.
"Najprije iz razloga sto je isti usvojen na Skupstini akcionara kojoj su prisustvovali predstavnici većinskog vlasnika-Vlade Crne Gore i manjinskih akcionara. Radjen je od strane za to licenciranog revizora čije ime se nalazi na sajtu Ministarstva finansija i za što isti ima sve potrebne licence. U vezi sa tim samo napominjemo da ovaj izvještaj nije jedini koji je ukazao na neadekvatno poslovanje u Kompaniji, već je to još 2012. godine uradila Državna revizorska institucija razmatrajuci Godišnji finansijski izvještaj Montenegro Airlinesa za 2011. godinu, konstatujući da "finansijski izvještaji ne daju objektivno stanje sredstava i obaveza" i prema čijim nalazima pojedini iznosi Montenegro Airlinesa nijesu usaglašeni sa značajnim dobavljačima i partnerima", piše u saopštenju.
Takodje "revizijom pravilnosti poslovanja je konstatovano da sredstva u pojedinim slučajevima nijesu korištena u skladu sa zakonom i podzakonskim propisima". Dalje se navodi da Montenegro Airlines nije poštovao odredbe Zakona o privrednim društvima u dijelu izjašnjenja Skupštine akcionara Društva za nabavku iznad 20 % vrijednosti imovine Društva i dio koji se odnosi na izbor izvršnog direktora Društva", obzirom da je bivši Predsjednik obavljao obije funkcije istovremeno. Zaključujući, DRI konstatuje da zbog svega navedenog, finansijsko poslovanje Montenegro Airlinesa nije bilo usklađeno sa važećom zakonskom regulativom. Radeći na završnom računu za 2013. godinu utvrđene su brojne nepravilnosti u radu Kompanije i iz ranijih godina, zbog čega su prikazivani pogrešni bilansi i sistematski godinama obmanjivani građani Crne Gore i Vlada kao osnivač.
"Zato čudi kako neko može biti iznenađen navodima revizije poslovanja kad je on i konačno potvrdio sve ono sto su i prije istog konstatovale druge državne institucije. Sadašnjem Odboru ni na kraj pameti nije bilo da sakriva takvo što, pri tom ne uzimajući slobodu da istražuje i sudi bilo kome, jer za to postoje nadlezni državni organi", dodaje se u saopštenju.
Takodje, kako se dodaje, nećemo polemisati o stručnosti, stručnost se dokazuje rezultatima a ne naslijeđenim dugovima i to prema Aerodromima CG u iznosu od skoro 15 miliona eura, Saveznoj kontroli leta u iznosu od 9. 5 miliona eura, Poreskoj upravi u iznosu od oko 7 miliona, Carini od 5,5 miliona, neplaćanju obaveza prema zaposlenima još od 2011. godine i naslijedjenoj tekućoj nelikvidnosti u iznosu od blizu 11 miliona prema raznim dobavljačima u zemlji i inostranstvu.
"Montenegro Airlines danas od marketinga zarađuje a proteklih godina je on koštao blizu pola milona godišnje. Ne želimo spominjati bankarske kredite koji se, zajedno sa drugim obavezama, sada izmiruju u dan. O našim komercijalnim i finansijskim uspjesima već smo informisali crnogorsku javnost, što ćemo nastaviti činiti i dalje uvjereni da nova kadrovska rješenja u kompaniji već donose uspjehe i nove poslove, zaključuje se u saopštenju.