“Traže se hirurzi, anesteziolozi, specijalisti kliničke gerijatrije s iskustvom, a dosta rijeđe oni bez specijalizacije“, kaže on.
Pomenuti hirurg je prototip “novog hrvatskog iseljenika” – mlađi, visokoobrazovani stručnjak sa zanimanjima deficitarnim u zapadnoj Evropi i Skandinaviji koji, pogotovo nakon ulaska Hrvatske u EU, odlazi iz domovine.
Uz informatičare, a trenutno se najviše traže oni osposobljeni za implementaciju i osmišljavanje tzv. “cloud” servisa, nacionalni zavodi za zapošljavanje u evropskim državama, čije je podatke “Večernji” istražio za popis najtraženijih zanimanja, nasušno traže specijalizovane informatičare, inženjere i medicinare.
Nije tajna da će što veći stručnjak lakše naći posao, pa i preskočiti barijere koje još postoje na tržištima rada nekih država. Njemačka je tako pojednostavila dobijanje radnih dozvola za visokokvalifikovane stručnjake, bez obzira na restrikcije prema državljanima Hrvatske. Dok je dosad uslov za useljenje bio godišnja bruto zarada radnika od 66.000 eura, ona je snižena na 44.000, a za posebno deficitarne kadrove, kao što su mašinski inženjeri i tehničari, prag godišnje zarade i na 35.000 eura.
I dok je odlazak u inostranstvo nekima dio profesionalnog i ličnog razvoja, veliki dio iseljenika vodi se ekonomskim razlozima. U Njemačkoj je prosjek plate ljekara oko 60.0000 eura godišnje. Slično je i u Irskoj i Velikoj Britaniji, ali tamo treba uračunati i više troškove života.
foto: presonline.rs