Zahtjevu je prethodio poziv evropskih zvaničnika iz Brisela koji su objašnjenje o tome zašto nema rasprave tražili od ministra Ivanovića.
Prijedlog Zakona o maslinarstvu urađen je još 2012. godine i prošao je dvije javne rasprave. Njime se pored ostalog predviđa sprečavanje rifuznog uvoza maslinovog ulja jer je praksa pojedinih proizvođača da to ulje prodaju kao svoje, pa će posljedica neusvajanja zakona biti nastavak šverca. Druga posljedica će biti i to što će to biti još jedan minus u izvještajima evropskih eksperata o napredovanju Crne Gore ka EU. Prijedlog zakona bio je u prvobitnom prijedlogu dnevnog reda, ali je nestao nakon što je Udruženje maslinara uz Bara na čijem je čelu Dragutin Martinović zatražilo njegovo povlačenje uz brazloženje da nije pravo vrijeme za njegovo izglasavanje.
Udruženje iz Bara saopštilo je da „ne ulazi u pojedine odredbe zakona već da se on usvoje tek nakon formiranja nacionalnog udruženja maslinara.
- U pitanju je opasan presedan, kojim se rasprava o usvajanju zakona u parlamentu Crne Gore uslovljava formiranjem nacionalnog udruženja u situaciji kada je zakon dobio saglasnost matičnog i Zakonodavnog odbora parlamenta i nakon što je prethodno ispoštovana kompletna zakonom predviđena procedura – od javne rasprave, preko usaglašavanja sa Evropskom komisijom, do usvajanja predloga zakona na Vladi. Formiranje nacionalnog udruženja nema nikakve veze sa usvajanjem zakona – navode iz Mnistarstva poljoprivrede u reagovanju dostavljenom Blicu Crna Gora.
U prijedlog zakona, a na zahtjev Evropske komisije, uvrštena je podjela na kategorije maslinovog ulja u skladu sa evropskim standardima i pravnom tekovinom EU.
- Potrošači u Crnoj Gori imaju pravo da biraju da li će konzumirati ekstra, obično, lampante ili rafinisano maslinovo ulje. Mi ne možemo zabraniti da se na tržištu nađu sve kategorije maslinovog ulja. Ono što proizvođači mogu da urade je da se kupcima nametnu kvalitetom. Odlaganje usvajanja zakona neće doprinijeti poboljšanju kvaliteta pojedinih proizvođača - navode u Ministarstvu.
Miješanje će biti zabranjeno: - Prijedlogom novog zakona (član 9) strogo je zabranjeno miješanje uvoznog ulja u rinfuzi sa domaćim maslinovim uljem i deklarisanje kao domaćeg proizvoda. Na ovaj način štitimo potrošače i proizvođače koji hoće da rade pravilno i u skladu sa evropskim standardima - navodi se u reagovanju Ministarstva dostavljenom Blicu Crna Gora.
Predstavnici Udruženja maslinara Bara bili upoznati sa finalnom verzijom Predloga zakona prije više od godinu dana, niko od članova udruženja nije poslao jedan jedini komentar, sugestiju ili predlog za izmjenu bilo kog člana predloženog zakona.
U Ministarstvu poljoprivrede namjeravaju da provjere koliko pojedini vlasnici maslinjaka mogu proizvesti maslinovog ulja, a koliko su ponudili tržištu da bi se utvrdilo koliko rifuznog uvoznog ulja su prodali pod svojom etiketom.